Nové IPO na evropských burzáchHodnota primárních emisí akcií (IPO) za první čtvrtletí roku 2014 překonala na evropských burzách hodnotu všech prvních čtvrtletí za poslední čtyři roky dohromady. Ukázala to studie PwC IPO Watch, která každého čtvrt roku sleduje primární emise na evropských burzách. Tahounem prvních měsíců roku 2014 byl maloobchod. Celkem 11 IPO v tomto odvětví vyneslo 2,8 miliardy eur.

Obnovený růst na evropském trhu IPO, který v prvním čtvrtletí roku 2014 vygeneroval 11,4 miliardy eur, navázal na úspěšný konec roku 2013, ve kterém na poslední kvartál připadá více než polovina z celkových výnosů za celý rok.

"Toto čtvrtletí je první od roku 2007, kdy jsme zaznamenali tak vysoký objem IPO na většině evropských burz. Poslední dva kvartály přinesly větší transakce, dobrý výkon trhu i následného obchodování, zároveň ale stále pozorujeme určitou míru opatrnosti, která se z trhu zatím úplně nevytratila, říká Marek Richter, partner ve společnosti PwC Audit, který radí mimo jiné klientům s přípravou firmy na vstup na burzu.

IPO v Londýně

Londýn v letošním prvním čtvrtletí na svých burzách podle PwC ztrojnásobil výnosy primárních emisí, které dosáhly 5,9 miliardy eur (ve srovnání s 1,9 miliardy eur v prvním čtvrtletí 2013). Burza NYSE Euronext vygenerovala celkem 2,1 miliardy eur, následovaná OMX, která vykázala 1,9 miliardy eur. Dvě z deseti největších IPO proběhly ve Španělsku. Šlo o první významné primární emise v Madridu od léta 2011. Jasným důkazem zlepšení ekonomických podmínek je srovnatelné období v roce 2013, kdy Euronext, OMX ani Madrid nevygeneroval více než 5 milionů eur.

Na londýnských burzách proběhlo v prvním čtvrtletí osm IPO firem ze sektoru maloobchodu v celkové hodnotě 2,8 miliardy eur. Tou největší byla emise Lenty. Vůbec největší londýnská emise byla ze sektoru realit, kdy Kennedy Wilson Real Estate vygeneroval 1 miliardu eur.

„Ve druhém čtvrtletí by primární emisi mělo provést minimálně dalších 25 evropských společností s potenciálním výnosem 3,8 miliard eur. Nejméně 15 IPO s hodnotou přes 250 milionů eur je pak plánováno do konce léta. Zda se dočkáme i v Česku lze velmi těžko odhadnout, zájemci z řad firem zde ale rozhodně jsou,“ dodává Richter.


(16. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(995)