Nové byty v Praze zlevňují - ale snižuje se i jejich plocha



Ačkoli se absolutní ceny bytů stále tlačí dolů, děje se tak spíše zmenšováním výměry než zásadním snižováním cen produkce, které se prý dostaly až k samotnému dnu. Třeba v Praze tak vznikají stále menší byty, které mají ukojit poptávku po levném bydlení. Plyne to z analýz rezidenčního trhu společnosti Trigema, s nimiž její zástupci seznámili přítomné u lednového kulatého stolu na téma situace na trhu rezidenčních nemovitostí.


Z množství dat společnosti Trigema vychází, že se v loňském roce 2013 prodalo 5 033 nových bytů, což činí nárůst oproti roku 2012 zhruba 10 %. Zásoba aktuálně volných bytů se tak znovu ztenčila o 12 % na 5 970. Z nich je pak 852 bytů dokončeno v roce 2011 a dříve a hledají stále svého majitele.

Zásoba aktuálně volných bytů se podle zástupců firmy Trigema zmenšuje také proto, že se na trh neuvádí nové projekty. V roce 2013 podle nich zahájilo prodej 52 nových projektů od pouhých 36 developerů. Při srovnání s rokem 2012 se jedná o pokles 23 % a 14 %, s rokem 2011 dokonce o pokles 34 % a 32 %.

Výhled do roku 2014 je pprý odobně optimistický, jako výsledky roku předešlého. První ohlasy aktuálních prodejů, neustále výhodné úrokové sazby hypoték a zájem o investiční nákup bytů by mohly přinést podobné prodeje jako letos. Odhaduje se úroveň zhruba 4 800 – 5 000 bytů.

Ceny nových bytů

Výše uvedená úroveň prodejnosti by mohla nastat i přes probíhající stagnaci a pozvolný růst průměrné ceny. Aktuálně se podle Trigemy usadila na výši 61 283 Kč s DPH/m2. Výslednou absolutní cenu, kterou zákazníci za byty zaplatí, ale prý ovlivní jen nepatrně. Prosazuje se totiž nový trend zmenšování bytů a maximální optimalizace dispozic při zachování komfortu pro nové majitele.

Z výzkumu také vychází, že se více než 75 % prodejů odehrává v cenové úrovni nad 45 000 Kč s DPH/m2 (52 % v rozmezí 45 – 60 000), což prý lze přisoudit zvyšujícím nárokům kupujících na kvalitu bydlení, která s sebou nese vyšší průměrnou cenu.


(31. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikání



Články čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(677)