Nová příležitost v byznysu: Internet věcíZcela nový trh vznikne podle analytiků díky nejrůznějším zařízením, která budou vzájemně propojena prostřednictvím internetu. V roce 2020 jich má být používáno přes 30 miliard a takzvaný „internet věcí“ má generovat příjmy v řádech bilionů dolarů. Jaké příležitosti nabízí novým i stávajícím firmám?

Zatímco v roce 2009 existovaly podle analytiků Gartneru po celém světě 2,5 miliardy zařízení připojených k internetu – a převážně šlo o mobilní telefony, PC a tablety, v roce 2020 jich má být přes 30 miliard a v daleko pestřejším složení. Kromě koncových zařízení vycházejících z těch současných (tedy tabletů či mobilů „verze 2020“) půjde zřejmě velmi často o nejrůznější senzory.

Uplatnění prý najdou nejčastěji ve výrobě (15 %), ve zdravotnictví (15 %) a v pojišťovnictví (11 %). Jak konkrétně se zde uplatní?

Ve výrobě zřejmě mimo jiné při sledování pohybu materiálu a komponent, ve zdravotnictví budou moci inteligentní čidla umístěná na lidském těle monitorovat pacienty nebo starší lidi s rizikem zdravotních problémů a v pojišťovnictví by prý mohla zase podobná zařízení třeba sledovat, jak se řidiči chovají za volantem a podle toho jim případně zvyšovat či snižovat pojistné. (Nelze si ovšem odpustit otázku, jak dlouho vlastně budou lidé ještě řídit? Kdy nás nahradí elektronika skutečně autonomních vozidel, když řada výrobců slibuje průlom právě okolo roku 2020?)

Zařízení připojená k internetu budou podle analytiků znamenat nový zajímavý byznys, a to jak pro výrobce hardwaru, tak pro softwarové vývojáře. Na trhu se přitom nepochybně uplatní jak stávající hráči, tak řada začínajících firem (analytici Gartneru předpovídají start-upům cca polovinu trhu).

Zajímavé ovšem nepochybně budou i přínosy nových technologií pro stávající odvětví, a to nejen pro ta výše zmiňovaná. Je tak už patrně na čase přemýšlet, jaké nové příležitosti může internet věcí znamenat pro kohokoli z nás.

Šťastný vstup do nového roku vám ještě jednou za OnBusiness.cz přeje

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz


(6. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(513)