O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Nejvíce živnostníků v ČR podniká v obchodě, ale co ti ostatní?

V České republice má živnostenské oprávnění necelých 1,8 milionu lidí. Znamená to, že každý pátý Čech starší 15 let vlastní živnostenský list. Svoji živnost však využívá pouze 1,4 milionu lidí, zbytek ji má přerušenou. Třetinu podnikatelů s aktivní živností tvoří ženy. Nejvíce živnostníků podniká v obchodě. Vyplývá to z analýzy dat portálu informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF ‑ Czech Credit Bureau.

Typickým živnostníkem je muž, který dosahuje obratu do milionu korun a podniká v obchodě. Ženy s živnostenským oprávněním podnikají kromě obchodu především v profesních, vědeckých a technických činnostech.

„Naše analýza ukázala, že mezi ženami a muži v živnostenském podnikání existují mnohem menší rozdíly než v případě vlastnictví obchodních společností. Ženy například vlastní 17 % obchodních společností, ale podílejí se 33 % na aktivně využívaných živnostenských oprávněních. Obě formy podnikání však mají jeden společný rys - firmy vlastněné ženami působí na trhu kratší dobu než ty ve vlastnictví mužů. Platí tedy, že ženy se do podnikání pustily později a jejich počet se zvyšuje rychleji než počet podnikajících mužů,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti Czech Credit Bureau.

Nejvíce živnostníků podniká v obchodě. Čtvrtina živnostníků (232 tisíc) a třetina živnostnic (141 tisíc) se věnuje činnostem spadajících právě do segmentu obchodu. Ženy se kromě obchodu věnují ve větší míře také profesním, vědeckým a technickým činnostem. Ty jsou předmětem podnikání pětiny živnostnic (91 tisíc žen) ale pouhé desetiny mužů (91 tisíc). Ve stavebnictví nalezneme pětinu živnostníků (203 tisíc), avšak pouze jedno procento všech podnikajících žen (5 tisíc). Třetí nejčastější oblastí podnikání je pro živnostníky a živnostnice společná. Je jí zpracovatelský průmysl, ve kterém podniká 16 % živnostníků (147 tisíc) a 9 % živnostnic (42 tisíc).

Téměř 20 % živnostnic a 15 % živnostníků si založilo živnost v posledních 5 letech. Naopak téměř 40 % živností u mužů a třetina živností u žen byla založena před více než 20 lety. Živností starších 20 let je tak necelých půl milionu.


(1. 3. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3051)