O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Na kolik vyjde lyžování v které zemi - udělejte si představu o cenách

Češi jsou národ lyžařů, každý třetí vyráží na zimní dovolenou. Nejlevněji vyjde týden na českých horách. Ať už se chystáte si po práci zasportovat, nebo naopak v oblasti zimních sportů podnikáte, jistě vás bude zajímat, jak je to s cenami v ČR i v zahraničí.

První zajímavý údaj: Za zimní dovolenou utratí čtyřčlenná rodina průměrně 25 516 korun, téměř pětina Čechů si prázdniny na horách nemůže finančně dovolit. Vyplývá to z výzkumu Equa bank a z cenového monitoringu portálu Dovolena.cz pro Equa bank. Z něj čerpáme i další údaje.

Pětina Čechů dává přednost opakovaným kratším pobytům, 11 % Čechů pak tráví na horách lyžováním minimálně týdenní dovolenou. Cenově nejpříznivější, a to jak z hlediska nákladů na pobyt, tak z hlediska cen skipasů, jsou pro Čechy stále česká zimní střediska. Týden na českých horách stojí čtyřčlennou rodinu (rodiče a dvě děti 8 a 12 let) v průměru podle výzkumu Equa bank 25 516 korun. Týdenní skipas vyjde rodinu přibližně na 9870 korun.

„Dovolená na horách představuje pro řadu Čechů značný zásah do jejich rodinného rozpočtu. Z průzkumu vyplynulo, že každý 10. Čech si pořizuje zimní dovolenou částečně nebo zcela na úvěr. Pětina Čechů si právě kvůli finanční náročnosti dovolenou na horách nemůže dovolit vůbec,“ uvedl Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu Equa bank.

Nejdražší je dovolená ve Špindlu a ve Švýcarsku

Průzkum Equa bank se také zaměřil na to, jak Češi hodnotí nejznámější zimní destinace podle vlastní bonity a nákladnosti. Z českých středisek je pro něj jednoznačně nejdražší Špindlerův Mlýn (45 %). Za ním se s velikým odstupem umístila Pec pod Sněžkou (13 %) a na třetím místě jsou současně Krkonoše – Černá hora a Harrachov (oboje 5 %). Naopak nejlevnější je podle vnímání respondentů Ramzová a Ostružná v Jeseníku.

Ze zahraničních zimních středisek je ve vnímání Čechů nejnákladnější dovolená ve Švýcarsku (41 %) a Francii (14,1 %). Naopak jako nejdostupnější zahraniční destinace vyplynulo pro Čechy z výzkumu Slovensko, kterou takto vnímá 40,4 % respondentů. Z cenového monitoringu portálu Dovolena.cz ale jasně vyplývá, že Slovensko, zejména díky ceně ubytování a také s ohledem na získanou hodnotu za vynaložené peníze, se umístilo až za Itálií či Rakouskem.

Utrácíme stejně jako Slováci, Maďaři nebo Poláci

Podle průzkumu se Češi považují za stejně solventní jako Slováci, Maďaři nebo Poláci. 6 z 10 si myslí si na zimní dovolené může dovolit utrácet stejně nebo i více jako oni. Naopak ve srovnání se sousedy z Rakouska se cítíme chudší. Pětina Čechů si myslí, že si na dovolené můžeme dovolit méně, než Rakušané.

Z cenového monitoringu vyplývá, že nejlevněji vyjde čtyřčlennou rodinu* dovolená v České republice. O 52 % více zaplatíme za stejnou dovolenou v Rakousku, v Itálii pak o 62 % víc. Nejdražší destinací je Švýcarsko a Francie, kde ve srovnání s tuzemskou dovolenou zaplatíme až kolem 60 tisíc korun.

Ceny denních skipasů se v České republice pohybují v rozmezí od 530 Kč v zimním středisku Bílá (Beskydy) až po 1000 Kč v nejdražším Špindlerově Mlýně v Krkonoších, resp. 880 Kč v Peci pod Sněžkou. Tzv. zlatou střední cestu pak pro trávení zimní dovolené v Česku představují Jeseníky, Šumava nebo Orlické hory, kde se ceny denních skipasů pohybují v rozmezí 540 – 740 Kč.

A jak je to v zahraničí? Zde je základní přehled cen lyžování:

RAKOUSKO (podle průzkumu zde dovolenou tráví 15 % Čechů)

Týdenní dovolená v Rakousku vyjde čtyřčlennou rodinu v ***hvězdičkovém hotelu podle cenového monitoringu Equa bank na 42 000 korun. Rakousko nabízí jen o něco vyšší ceny skipasů a srovnatelné ceny ubytování. Rakousko samozřejmě nabízí lyžování v plnohodnotných velehorách a skvěle vybavená zimní střediska s kompletním zázemím a často česky nebo slovensky hovořící obsluhou. Předností je také nejkratší dojezdová vzdálenost z České republiky. I proto je Rakousko nejpopulárnější zahraniční destinací pro trávení zimní dovolené pro obyvatele ČR.

ITÁLIE (podle průzkumu zde dovolenou tráví 7 % Čechů)

Týdenní dovolená v Itálii vyjde čtyřčlennou rodinu v ***hvězdičkovém hotelu podle cenového monitoringu Equa bank na 45 000 korun. Ceny denních skipasů se zde pohybují většinou v rozmezí 40 – 50 EUR s tím, že ve vybraných střediscích mohou ceny skipasů být ještě o něco nižší – pod částkou 40 EUR. Nevýhodou Itálie je například ve srovnání s Rakouskem delší dojezdová vzdálenost.

SLOVENSKO (podle průzkumu zde dovolenou tráví 7 % Čechů)

Týdenní dovolená na Slovensku vyjde čtyřčlennou rodinu v ***hvězdičkovém hotelu podle cenového monitoringu Equa bank na 45000 korun. To je překvapivě stejně jako v Itálii. Ceny jednodenních skipasů se pak v nejznámějších střediscích pohybují od 25 do 43 EUR.

FRANCIE, ŠVÝCARSKO

Týdenní dovolená zde vyjde čtyřčlennou rodinu v ***hvězdičkovém hotelu podle cenového monitoringu Equa bank na téměř 60 000 korun. Ceny jsou zde vyšší jak za ubytování, tak za lyžování. Ve Francii se ceny jednodenních skipasů ve většině středisek pohybují v rozmezí 50 – 63 EUR, ve Švýcarsku v rozmezí od 63 – 82 EUR.


(28. 2. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4499)