O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Na co si dávat pozor, když jste on-line na dovolené

Dovolená zcela offline se pro mnohé majitele firem i zaměstnance stává spíše výjimkou než pravidlem. Často jsou přitom on-line nejen vrcholoví manažeři, ale i běžní zaměstnanci. Ti z letiště, kavárny či chaty kontrolují emaily, připojují se k videokonferencím, nebo upravují různé pracovní dokumenty. Pokud mimo zabezpečenou firemní síť nedbají na vlastní zabezpečení údajů, běžná kontrola emailu může vyústit v problém pro citlivé údaje. IT experti proto radí, jak jednoduchými kroky předejít únikům dat.

“Během hromadné práce z domova způsobené plošnou karanténou na jaře, si mnoho zaměstnanců vytvořilo správné bezpečnostní návyky. Zaznamenali jsme až překvapivě málo kybernetických útoků na data našich klientů a proto všem doporučujeme, aby zaměstnancům základní pravidla IT bezpečnosti připomínali i v době dovolených,” komentuje situaci Petr Loužecký, ředitel cloudových služeb v společnosti Algotech.

“Obecně doporučujeme klientům, aby vždy a všude dbali na jednoduché rady: neotevírejte přílohy, pokud neznáte odesílatele zprávy a přihlašujte se ze zařízení, které vám určil zaměstnavatel. Samozřejmostí je dnes i zálohovat všechna data do cloudu,” radí Loužecký.

“Silné heslo je prvním pravidlem bezpečnosti. Čím delší je a čím více speciálních znaků obsahuje, tím je pro hackery složitější jej prolomit,” dodává Karel Diviš, ředitel společnosti IDC-softwarehouse, která spravuje firemní IT systémy a vyvíjí software na zakázku.

Bezpečná síť

Často se na cestách stává, že zaměstnanci se potřebují připojit k internetu mimo svou práci nebo domov. V takovém případě je nutné připojit se pouze k bezpečné síti. “Ideálně doporučuji vůbec se nepřipojovat k veřejné Wi-Fi na letištích, v kavárnách, nebo hotelích. Pokud nutně potřebujete vybavit pracovní emaily a nemáte firemní VPNku, zkuste se se zaměstnavatelem domluvit na proplacení mobilních dat a využívat alespoň hotspot v telefonu,” říká Diviš.

“Pokud nebude jiná možnost a připojíte se na Wi-Fi, vyberte si tu, která je alespoň zabezpečena heslem a mají k ní přístup pouze hosté hotelu nebo kavárny. V tom případě ale rozhodně mějte zapnutou VPN, kterou vám před odchodem na dovolenou nainstaluje zaměstnavatel a měla by být standardem pro všechny zaměstnance na cestách, nejen o dovolené” dodává Loužecký.

Pracujte s rozumem

“Dovolená má být v prvním řadě o oddechu. Hned jak vyřídíte hovor, který nešlo přesunout, nebo odpovíte na email, který by nepočkal do vašeho návratu, odhlaste se ze všech firemních účtů, nenechávejte zapnutý a přihlášený počítač na hotelovém pokoji bez dozoru. Případný útok na vaše data by vám mohl zkazit zasloužený odpočinek,” dodává Loužecký.

Za běžných okolností je zcela přirozené dávat si pozor na to, abyste nenechali váš telefon či notebook ležet na veřejném místě bez kontroly. Během shonu na letišti nebo cestě na výlet je ale lepší ještě jednou zkontrolovat, kde se nachází vaše zařízení. “Všem doporučuji nechávat pracovní notebook na bezpečném místě. Většina hotelů nabízí úschovu cenných věcí. Radím také nepřipojovat telefon na veřejné nabíječky a raději mít s sebou power banku. V posledních letech se totiž množí počet útoků skrze veřejné nabíjecí stanice,” dodává Diviš.

Z hlediska bezpečnosti je tedy ideální se k pracovním údajům vůbec nepřipojovat z neznámých sítí či zařízení.. Pokud je to ale nezbytně nutné, zaměstnanec by měl být proškolen na základní bezpečností pravidla, které každé firmě poskytnou její dodavatelé IT řešení.


(31. 7. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5463)