Internet věcí: Můžete vědět všechnoChytré senzory vám dnes snadno umožní sledovat jakýkoli krok výroby, prodeje nebo logistiky. Řadu inteligentních zařízení, která vám pomohou z byznysem, můžete na dálku instruovat, aby udělala přesně to, co potřebujete. Vítejte do světa internetu věcí. V tomto speciálu vám nabízíme příklady jeho využití, ale také informace o rizicích s ním spojených.

První otázka, která vás možná napadne, je: Jak moc je vlastně internet věcí jen nějakou vizí a nakolik je už realitou. Napoví čísla: Podle analytiků společnosti Gartner bude již letos připojeno k internetu 8,4 miliardy věcí. Je to téměř o třetinu více než loni a jejich počet má i nadále strmě růst. Necelé dvě třetiny z nich patří koncovým uživatelům, lehce přes třetinu pomáhá z byznysem ve firmách nebo se zlepšováním služeb veřejného sektoru.

Jaká zařízení jsou nejvíce používána? V oblasti byznysu jsou populární nejrůznější k internetu připojené měřiče, velký zájem je o zařízení, která jsou ušita na míru jednotlivým odvětvím. Analytici Gartneru ale očekávají, že od roku 2018 začnou strmě nabývat na popularitě univerzální řešení vhodná pro více druhů podnikání. Jako příklad uvádějí systémy pro chytré budovy včetně inteligentního LED osvětlení, vyhřívání a klimatizace nebo fyzického zabezpečení. V roce 2020 už univerzální chytré věci v průmyslu mají dosáhnout počtu 4,4 miliardy, zatímco ty specializované pro daný obor 3,2 miliardy.

Přesvědčili jsme vás, že je třeba internetu věcí věnovat pozornost? Pak zamiřte na jednotlivé články tohoto speciálu níže.

Internet věcí jako obchodní příležitost


Obr: Geralt, Pixabay

Nástup nových skupin technologií s sebou vždy přináší nové obchodní příležitosti. Existující firmy vyvíjejí nové produkty nebo upravují svou stávající nabídku tak, aby se svezly na nové vlně, vznikají start-upy, které se specializují právě jen na novou technologickou oblast. nejinak je tomu i s technologiemi internetu věcí, tedy IoT (Internet of Things).


Stručně a jasně: Jak můžete využít IoT


Obr: Geralt, Pixabay

Je pěkné mluvit a psát o technologiích, o tom, jak fungují, nebo o tom, co by mohly přinést, ale naprosto zásadní otázkou pro většinu z nás je: Jak konkrétně je můžeme využít v praxi? A právě tuto otázku jsme si položili v tomto článku. A podívali jsme, jak takzvaný internet věcí, tedy IoT (Internet of Things), používají ostatní. Třeba se stane inspirací i pro vás.


IoT: Aby vaše firma neprozradila více, než chce


Obr: Geralt, Pixabay

Internet věcí s sebou přináší řadu výhod, ale také nejedno riziko. Tím, že dovoluje lépe měřit a lépe řídit nejrůznější procesy ve firmě, zpřístupňuje tyto možnosti on-line - a v případě jejich zneužití může dojít k ohromným ztrátám. Zásadní otázkou tedy je: Jak nové technologie internetu věcí používat bezpečně?


Internet of Things v praxi


Smart4City

Když jsem přemýšlel o tomto článku, znovu jsem hledal definice, co to vlastně Internet of Things (Internet věcí, IoT) je. Snažil jsem se uspořádat své poznatky, které v této oblasti mám. Nalézt jednoznačnou odpověď se mi však nepodařilo. Tato oblast je tak široká a zasahuje do celé řady oblastí lidského konání, že jednoznačná definice nebude v budoucnu snad ani možná. Podle mého názoru lze Internet věcí definovat jako princip či ekosystém fungování celého konceptu senzorů, transferu dat a aplikací.


(Úvodní obr: Geralt, Pixabay)


(2. 10. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Partneři speciálu:
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3479)