Moody's: ČEZ si poradí s pádem cen elektřiny lépe než VerbundNa srovnání dvou evropských energetických gigantů, společností ČEZ a Verbund, se ve své aktuální zprávě zaměřuje společnost Moody's. Konstatuje v ní mimo jiné, že ČEZ je v lepší pozici než Verbund poradit si s klesajícími cenami elektrické energie. Riziko ovšem vidí v budování nových zdrojů jaderné energie.

Analytici agentury Moody's upozorňují, že ačkoli jsou ziskovost společnosti ČEZ i Verbund úzce spojena s vývojem cen na německém trhu elektrické energie, ČEZ je v lepší pozici než Verbund a lépe si tak poradí s klesajícími cenami.

Zpráva společnosti Moody's blíže porovnává ČEZ i Verbund a upozorňuje na řadu společných prvků: Obě firmy jsou většinově vlastněny státem (Českou republikou, resp. Německem), fokusované na výrobu elektrické energie a jejich obrat zásadním způsobem závisí na cenách elektřiny v Německu.

Zpráva předpokládá pokračující tlak na pokles cen elektřiny na německém trhu. Hlavní příčinou lepší pozice společnosti ČEZ je v této situaci podle Moody's struktura jejích výrobních kapacit, složených převážně z uhelných a jaderných elektráren. Ta podle Moody's dovoluje ČEZu pružněji snižovat náklady v období, kdy cena elektřiny klesá.

Moody's rovněž upozorňuje, že ČEZ dokáže prodávat svou elektřinu delší dobu dopředu, protože jeho zdroje jsou výrazně stabilnější než ty společnosti Verbund; ta do větší míry využívá obnovitelných zdrojů energie. Obě společnosti provozují rovněž distribuční síť a mají i další aktivity - nicméně výsledky společnosti ČEZ jsou vzhledem ke struktuře a rozsahu jejích dalších aktivit podle zprávy Moody's méně závislé na změnách cen elektrické energie.

Analytici Moody's ovšem upozorňují rovněž na strategii firmy ČEZ zaměřenou na vybudování nového zdroje jaderné energie - a spatřují v ní potenciální riziko pro budoucí rating. Současně konstatují, že v tomto bodě se zaměření společností ČET a Verbund výrazně liší.


(11. 10. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(114)