O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Mobilní data v zahraničí: Spotřeba vzrostla několikanásobně

Od 15. června tohoto roku bylo v rámci Evropské unie ukončeno účtování roamingových příplatků pro koncové uživatele. Jak se projevila roamingová regulace? V jakých zemích Češi roaming využívají nejvíce? Mobilní operátoři hlásí, že se nárůst především u spotřeby dat pohybuje ve stovkách procent.


U volání ze zahraničí je nárůst pomalejší oproti datům, ale i tak se volá třikrát více. Přenosy dat se v nejnavštěvovanějších lokalitách zvedají několikanásobně, například využití dat z Chorvatska je oproti předchozí sezoně padesátinásobné.

„Takový nárůst souvisí i s typem dovolené, za jakou se jezdí do Chorvatska, více času se tráví odpočinkem na pláži. Češi si pak odpočinek zpříjemňují surfováním na internetu. Chatují, odesílají a přijímají fotografie, brouzdají po sociálních sítích,“ říká expert na ceny mobilních tarifů Vítězslav Grygar, partner sdružení spotřebitelů Licit.cz a dodává, „jinak je tomu v Německu a Rakousku, sice se z těchto dvou zemí Češi připojují nejčastěji, dovolenou v těchto zemích ale tráví daleko aktivněji, například horskou turistikou. Proto tam nedochází k tak vysokým nárůstům užívání dat jako v přímořských státech.“ Chorvatsko je tedy ve spotřebě „českých“ dat na prvním místě, stříbrnou drží Itálie. Ve volání z ciziny je na první příčce Německo, to ovšem není jen sezónním výhercem, vzhledem k hospodářské propojenosti České republiky a Německé spolkové republiky je umístění dlouhodobé.

V České republice bylo téma cen mobilních tarifů ožehavé od počátku roku. Letošní jarní bouře na politické scéně je toho jednoznačným důkazem. Premiér Bohuslav Sobotka na konci letošního února odvolal ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka s odůvodněním, že je ve věci přeplácení roamingu neaktivní. Téměř o dva měsíce později pak silnou mediální pozornost upoutal dnes už exministr financí Andrej Babiš, který na svém twitterovém účtu v půlce dubna informoval, že pro své tehdejší ministerstvo u operátora vyjednal „polské ceny“, tedy datový tarif s 10 GB za 109 Kč měsíčně. Nelze tedy říci, že by Češi k tématu mobilních operátorů byli hluší.

Ach ty domácí ceníky

Sdružení spotřebitelů Licit.cz upozorňuje, že zrušený roaming znamená využívání „domácího“ ceníku, který je podle něj pro Čechy stále velice nevýhodný. "Z okolních států platíme za mobilní balíčky nejvyšší cenu. Polsko má mezi našimi sousedy jednoznačně nejvýhodnější tarify. Tamější operátor A2 mobile nabízí například tarif s neomezeným voláním a SMS + 10 GB v přepočtu za 157 Kč, podobně sestavený balíček přitom Polákům nabízí i T-mobile za 315 Kč. Naopak Němci musí sáhnout do kapsy v absolutních částkách v rámci Evropy nejhlouběji. Neomezená data a 30 GB dat je u německého Vodafonu za 5 380 Kč měsíčně a u operátora T-mobile 5 320 Kč Na první pohled draze tyto částky vypadají pouze do chvíle, než si spočítáme, že průměrná čistá mzda je u Němců bezmála 2x vyšší," upozorňuje zpráva sdružení.

Příznivé podmínky pro datový roaming v zahraničí přinesla regulace EU. Lepší ceny v ČR může přinést jedině konkurence nebo zásah regulátora, prokáže-li, že současné praktiky operátorů jsou v rozporu s předpisy.


(6. 9. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3409)