Mobilní data v zahraničí: Spotřeba vzrostla několikanásobněOd 15. června tohoto roku bylo v rámci Evropské unie ukončeno účtování roamingových příplatků pro koncové uživatele. Jak se projevila roamingová regulace? V jakých zemích Češi roaming využívají nejvíce? Mobilní operátoři hlásí, že se nárůst především u spotřeby dat pohybuje ve stovkách procent.


U volání ze zahraničí je nárůst pomalejší oproti datům, ale i tak se volá třikrát více. Přenosy dat se v nejnavštěvovanějších lokalitách zvedají několikanásobně, například využití dat z Chorvatska je oproti předchozí sezoně padesátinásobné.

„Takový nárůst souvisí i s typem dovolené, za jakou se jezdí do Chorvatska, více času se tráví odpočinkem na pláži. Češi si pak odpočinek zpříjemňují surfováním na internetu. Chatují, odesílají a přijímají fotografie, brouzdají po sociálních sítích,“ říká expert na ceny mobilních tarifů Vítězslav Grygar, partner sdružení spotřebitelů Licit.cz a dodává, „jinak je tomu v Německu a Rakousku, sice se z těchto dvou zemí Češi připojují nejčastěji, dovolenou v těchto zemích ale tráví daleko aktivněji, například horskou turistikou. Proto tam nedochází k tak vysokým nárůstům užívání dat jako v přímořských státech.“ Chorvatsko je tedy ve spotřebě „českých“ dat na prvním místě, stříbrnou drží Itálie. Ve volání z ciziny je na první příčce Německo, to ovšem není jen sezónním výhercem, vzhledem k hospodářské propojenosti České republiky a Německé spolkové republiky je umístění dlouhodobé.

V České republice bylo téma cen mobilních tarifů ožehavé od počátku roku. Letošní jarní bouře na politické scéně je toho jednoznačným důkazem. Premiér Bohuslav Sobotka na konci letošního února odvolal ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka s odůvodněním, že je ve věci přeplácení roamingu neaktivní. Téměř o dva měsíce později pak silnou mediální pozornost upoutal dnes už exministr financí Andrej Babiš, který na svém twitterovém účtu v půlce dubna informoval, že pro své tehdejší ministerstvo u operátora vyjednal „polské ceny“, tedy datový tarif s 10 GB za 109 Kč měsíčně. Nelze tedy říci, že by Češi k tématu mobilních operátorů byli hluší.

Ach ty domácí ceníky

Sdružení spotřebitelů Licit.cz upozorňuje, že zrušený roaming znamená využívání „domácího“ ceníku, který je podle něj pro Čechy stále velice nevýhodný. "Z okolních států platíme za mobilní balíčky nejvyšší cenu. Polsko má mezi našimi sousedy jednoznačně nejvýhodnější tarify. Tamější operátor A2 mobile nabízí například tarif s neomezeným voláním a SMS + 10 GB v přepočtu za 157 Kč, podobně sestavený balíček přitom Polákům nabízí i T-mobile za 315 Kč. Naopak Němci musí sáhnout do kapsy v absolutních částkách v rámci Evropy nejhlouběji. Neomezená data a 30 GB dat je u německého Vodafonu za 5 380 Kč měsíčně a u operátora T-mobile 5 320 Kč Na první pohled draze tyto částky vypadají pouze do chvíle, než si spočítáme, že průměrná čistá mzda je u Němců bezmála 2x vyšší," upozorňuje zpráva sdružení.

Příznivé podmínky pro datový roaming v zahraničí přinesla regulace EU. Lepší ceny v ČR může přinést jedině konkurence nebo zásah regulátora, prokáže-li, že současné praktiky operátorů jsou v rozporu s předpisy.


(6. 9. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3409)