O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Letos v lednu začalo podnikat nejvíc lidí za 10 let, společnosti ale rychle zanikaly

Letošní leden patřil z pohledu vývoje počtu podnikatelů v České republice k nejlepším měsícům za posledních 10 let. Podnikat začalo 7 054 lidí, 2 546 jich své podnikání ukončilo a 17 600 ho přerušilo. Zatímco počet nových živnostníků byl v lednu nejvyšší za posledních 10 let, počet ukončených živností patřil k jednomu z nejnižších za toto období.

Dodejme, že počet přerušených živností odpovídal lednovému normálu z posledních let. Vše uvedené vyplývá to z analýzy dat portálu informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Vysoký lednový počet nových podnikatelů je kombinací dvou faktorů. Prvním je vysoký zájem o nové živnosti v průběhu celého minulého roku. Druhý důvod je cyklický. Z hlediska placení záloh na daně a sociální a zdravotní pojištění je výhodnější začít s podnikáním spíše začátkem roku než na jeho konci. Proto lidé v prosinci vyčkávají. Zatímco koncem roku začíná s podnikáním nejméně lidí v rámci roku, v lednu naopak nejvíce,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Leden je také každoročně měsícem s výrazně vyšším počtem přerušených živností, než je tomu po zbytek roku. Živnosti přerušené ke konci roku se totiž ukončují k 1. lednu následujícího roku. Jejich počet byl letos v lednu o pětinu nižší než loni a vrátil se tak na hodnoty běžné v letech před začátkem pandemie. Na leden obvykle připadá jedna pětina přerušených živností z celého roku.

Praha vede

Nejvíce lidí začalo v lednu podnikat v Praze, konkrétně 1 301. Následoval Středočeský kraj s 988 novými živnostníky a Jihomoravský kraj s 809 živnostníky. Nejméně lidí začalo podnikat v Karlovarském kraji (160), na Liberecku (256) a v Pardubickém kraji (281). V přepočtu na 100 tisíc obyvatel začalo nejvíce lidí podnikat opět v Praze, kde jde o 116 nových podnikatelů, nejméně v Olomouckém kraji, kde na každých 100 tisíc obyvatel připadlo 60 nových podnikatelů.

Praha zároveň patřila ke krajům, kde své podnikání ukončilo nejvíce lidí, konkrétně 372. V Jihomoravském kraji šlo o 343 podnikatelů a ve Středočeském kraji 276 podnikatelů. Nejméně lidí s podnikáním skončilo v Karlovarském kraji (70) a ve Zlínském kraji (100), což je způsobené především jejich velikostí.

Nejvíce nových podnikatelů připadajících na každých 10 s ukončenou živností zaznamenal Středočeský kraj a Zlínský kraj (36) a Praha (35). Nejméně naopak Liberecký kraj (15) a s odstupem Karlovarský kraj, kde na 10 podnikatelů s ukončenou živností připadlo 23 nových.

V rámci odvětví začalo nejvíce lidí podnikat ve zpracovatelském průmyslu (1 021), ve stavebnictví (688) a v ostatních činnostech (674). U 1,5 tisíce nových podnikatelů však v živnostenském rejstříku nebyl uveden obor podnikání. Nejvíce podnikatelů naopak skončilo v obchodu (615), ve stavebnictví (432) a v profesních, technických a vědeckých činnostech (325).

V lednu v ČR zaniklo 1 454 společností

V lednu také podle stejného zdroje vzniklo v České republice 2 370 obchodních společností a 1 454 jich naopak zaniklo. Zatímco počet nových společností byl o 314 nižší než v prosinci 2021, počet těch zaniklých se zvýšil o 34 a byl tak nejvyšší od prosince roku 2020. Celkem v České republice přibylo 916 společností, o 348 méně než v prosinci.

„Počet zaniklých společností byl v lednu pátý nejvyšší od vzniku České republiky. Jde však o přirozený jev. Spolu s tím, jak se zvyšuje počet společností v České republice, zvyšuje se přirozeně i počet těch neaktivních a těch, které se jejich majitelé rozhodnou z jakéhokoli důvodu zrušit,“ vysvětluje Věra Kameníčkova s tím, že polovina rušených společností je na trhu 16 a více let.

Nejvíce společností v lednu tradičně vzniklo ve velkých městech a jejich okolí, tedy v Praze (1 151), v Jihomoravském kraji (306), v Moravskoslezském kraji (166) a ve středních Čechách (164). Nejvíce jich zaniklo opět v Praze (739). Následoval Ústecký kraj se 136 zaniklými společnostmi a Morvaskoslezský kraj, kde jich bylo 128. Poměr nových a zaniklých společností byl nejvyšší v Jihomoravském kraji. Zde připadlo na 10 zaniklých firem 34 nových, v Karlovarském kraji, kde se po většinu minulého roku počet společností snižoval, v lednu připadlo 28 nových společností na 10 zaniklých. Počet firem se naopak snížil na Ústecku, kde vzniklo o polovinu méně společností než kolik jich zaniklo.

Zájem o nemovitosti

Co se týče odvětví, nejvíce společností v lednu vzniklo v odvětví nakládání s nemovitostmi (365), v obchodu (296) a ve zpracovatelském průmyslu (276). Nejvíce společností zaniklo v obchodu, konkrétně 479. Následovalo nakládání s nemovitostmi, kde zaniklo 277 společností, a profesní, vědecké a technické činnosti, kde jich skončilo 184.

V posledních 12 měsících vzniklo v Česku 29 795 společností, téměř o 3 tisíce (11 %) více než o rok dříve. Počet nových společností byl meziročně téměř ve všech krajích vyšší. Nejvíce vzrostl v Karlovarském kraji (o 30 %) a v Pardubickém kraji (o 20 %). Snížil se ve třech krajích, a to na Liberecku (o 7 %), v Olomouckém kraji a na Plzeňsku, kde vzniklo o 2 % méně firem než v předešlém období.

Zároveň v posledních 12 měsících zaniklo 14 545 společností, o desetinu (1 646) méně než v předešlém období. Počet zaniklých společností se snížil v 9 krajích a v 5 se zvýšil. Největší pokles zaznamenal Karlovarský kraj, a to o 44 %. S odstupem následoval Plzeňský kraj, kde zaniklo o 26 % firem méně než o rok dříve. Naopak v Ústeckém kraji se počet zaniklých společností zvýšil o čtvrtinu a v Olomouckém kraji o 22 %.

Díky vyššímu počtu nových společností a menšímu počtu těch, které zanikly, se v uplynulých 12 měsících také zvýšil jejich vzájemných poměr. Na každých 10 zaniklých firem připadalo 20 nových, o rok dříve to bylo pouze 17. V posledním roce byl tento poměr nejvyšší na Vysočině, kde vzniklo 46 nových společností na každých 10 zaniklých, a naopak nejmenší na Karlovarsku a Ústecku, kde byl počet nových a zaniklých společností vyrovnaný.

„Zatímco tedy roční údaje poskytují příznivý obrázek o vývpoji počtu nových a zaniklých společností, lednová čísla můžou naznačovat určitý obrat. Porovnáme-li totiž lednové údaje od roku 2017, byl letos počet nových společností nejnižší za toto období a počet zaniklých společností naopak nejvyšší,“ říká Kameníčková s tím, že více ukážou následující měsíce.


(25. 3. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6403)