O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Konec praktických lékařů se rychle blíží

Zdravotní péče je jedním z nejproblematičtějších odvětví ekonomiky. Omezené fungování trhu a mnohdy spíše pocitový než racionální přístup klientů s sebou nutně nesou vysokou míru neefektivity. Jednou z cest, jak efektivitu zvýšit, je výrazné omezení počtu praktických lékařů.

Tvrdí to alespoň analytici společnosti Gartner, podle kterých se blíží doba, kdy stejně, jako webové a mobilní aplikace nahradily část bankovních úředníků, nahradí jiné aplikace právě praktické lékaře. Takzvaní VPHA (virtual personal health assistant, virtuální osobní zdravotní asistent) přitom nebudou znamenat zhoršení zdravotní péče, ale její zlepšení - protože budou dělat méně chyb než jejich lidské protějšky. Doba, kdy by měli být běžnou realitou, přitom není nijak vzdálená - podle Gartneru už v roce 2025 bude polovina americké populace spoléhat právě na služby těchto asistentů.

„Existují jasné důkazy, že většina návštěv praktického lékaře má pro pacienta jen velmi malý přínos a přitom spotřebovává velké množství času vzdělaného lékaře. Poptávka po lékařích převyšuje nabídku, což si žádá vznik alternativy,“ upozorňuje Laura Craftová z Gartneru. Podle ní už technologie pokročila natolik, že bude relativně brzy lépe než mnohý praktický lékař schopna zvážit všechny aspekty pacientova stavu a nabídnout mu vhodné alternativy léčby.

Časové odhady, kdy se tyto technologie výrazněji prosadí v praxi, se liší, ale nejčastěji se hovoří, jak už bylo naznačeno, o horizontu deseti až patnácti let. Zásadní bude také přístup pacientů a zde analytici Gartneru sázejí na to, že alespoň nejmladší generace a generace středního věku jsou již s technologiemi sžity a nebudou mít s uvedenou změnou problém. Koneckonců už dnes si zřejmě většina lidí dohledává zdravotní informace na internetu. A v okamžiku, kdy tyto informace budou profesionálně zpracovány v expertním systému, bude to pro ně zásadní hodnota navíc.

Je pochopitelné, že v cestě širšímu nasazení stojí i další bariéry, například legislativní. A zanedbatelná rozhodně pochopitelně není ani otázka financování.

Analytici Gartneru neočekávají, že by praktičtí lékaři vymizeli úplně (ano, titulek trochu přehání) - stále budou zřejmě potřební pro speciální skupiny pacientů, například pro ty velmi staré, pro ty s komplikovanými chronickými onemocněními a podobně. Významné snížení počtu praktických lékařů by ale do budoucna mělo přinést možnost přesměrovat lékařské kapacity směrem k odborné péči, kde se jich značně nedostává. Vyšší efektivita díky VPHA by tak měla ve výsledku přinést výrazně lepší lékařskou péči pro všechny.

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz


(7. 11. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2846)