O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Konec nakupování softwaru - a co to přináší

Jistě, software, resp. přesněji licence na používání softwaru, si můžete i nadále kupovat. Ale můžete se také rozhodnout, že budete - u části, ale třeba i u veškerého používaného softwaru - používat software formou služby. Pak za vás poskytovatel zřejmě vyřeší vše - od koupě licencí přes instalaci až po zálohování dat - a vy budete software pouze používat.

Foto: Gerd Altmann, Pixabay
Foto: Gerd Altmann, Pixabay
Nejpopulárnějším typem cloudových služeb je tzv. SaaS, tedy Software as a Service – software poskytovaný formou služby. Jedním dechem je ale třeba dodat, že službu typu SaaS lze poskytovat i bez cloudu. Jediným – a tedy zásadním – kritériem je, že software je poskytovaný nikoli lokálně, ale prostřednictvím sítě, typicky přes internet.

Jaké jsou výhody využití SaaS? Není třeba řešit nákup licencí softwaru, není třeba ho instalovat ani spravovat (a tedy ani se starat o zálohování, upgrade apod.). Stačí se připojit – a software, resp. jeho uživatelské rozhraní, má uživatel před sebou, a to v podstatě kdykoli a kdekoli. Na PC v kanceláři, ale třeba i v home office, případně na tabletu či mobilním zařízení na cestách.

Další výhody mohou být i finanční – náklad na takový software není nákladem investičním, ale provozním. Celkové náklady přitom mohou být nižší než při provozu softwaru vlastními silami. A dodejme, že pokud je SaaS poskytována z cloudu, přistupují i klasické výhody cloudu, tedy vysoká spolehlivost a pružné přidávání (nebo ubírání) výkonu či počtu uživatelů.

Existují i rizika

Druhou stranou mince jsou existující rizika – do značné míry podobná, jako když se rozhodneme outsourcovat jakékoli jiné činnosti. Zásadní je tu otázka spolehlivosti provozovatele – ať už z pohledu spolehlivosti provozu, nebo bezpečnosti dat. Tu je přitom třeba zajistit jak u provozovatele, tak po cestě – tedy při připojení uživatele – a na koncovém zařízení (obzvláště, pokud jde o zařízení mobilní).

Ostatně bezpečnost je také hlavní starostí uživatelů cloudu. Podle KPMG Cloud Computing Survey z konce loňského roku se ztráty dat nebo nedostatečné ochrany soukromí obává 53 % podnikových uživatelů, krádeže intelektuálního vlastnictví pak rovná polovina z nich.

Jak to vlastně je

Častým argumentem poskytovatelů cloudových služeb je tvrzení, že profesionální poskytovatel služeb je schopen nastavit pravidla zabezpečení – včetně pravidel pro jejich vynucování – lépe, než mnohá organizace, která se na to nespecializuje. Jinými slovy, že SaaS je bezpečnějším řešením, než klasické využívání softwaru. Čímž se dostáváme k trochu zjednodušující, ale výstižné otázce: Věříte více svému IT oddělení (či svému IT zaměstnanci, typicky v malých firmách) nebo velkému poskytovateli služeb?

Zásadním argumentem druhé strany je pak tvrzení, že využití cloudových služeb, včetně SaaS, odstraňuje přirozené bezpečnostní bariéry. Pro přístup do firmy, kde jsou data, je zpravidla třeba prokázat svou totožnost, pro přihlášení k systému je pak třeba projít dalšími autentizačními procesy - ať už se použije heslo nebo třeba biometrický snímač.

Chtělo by se říci, že autentizaci uživatele lze provést na dálku – a je to samozřejmě do značné míry pravda, nicméně existují snahy, především na straně uživatelů, tento proces maximálně redukovat (kdo z nás rád zadává opakovaně hesla do svého chytrého telefonu, chce-li přistoupit k různým druhům dat?).

Jsou tu i další požadavky

Samostatnou kapitolou jsou pak zákonné požadavky a požadavky dané dalšími předpisy, kdy použití SaaS současně znamená nutnost doložit, že je poskytovaná služba splňuje. Tyto předpisy mohou přitom rovněž omezovat, kde se data využívaná prostřednictvím SaaS mohou fyzicky nacházet (například pouze v zemích EU).

Je nepochybné, že zabezpečení dat při využití služeb typu SaaS s sebou nese nemalé nároky jak u poskytovatele služby a při přenosu dat, tak při ochraně koncových zařízení. Tyto nároky není dobré podceňovat. Vhodná řešení ale existují a při výběru spolehlivého dodavatele služeb může být používání SaaS skutečně významným krokem k tomu, zbavit se nákladů (a nebavíme se pouze o financích) spojených s provozem softwaru vlastními silami.

Dodejme, že popularita těchto služeb stále roste. Trhu veřejného cloudu služby typu SaaS dominují (loni jim podle IDC patřil 70% podíl na trhu cloudových služeb z hlediska výdajů) a podle analytiků IDC tomu tak bude i nadále.


(8. 6. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Informace na dosah: O technologie se nemusíte starat

Jen málokteré téma je v oblasti takzvaných informačních technologií tak populární, jako cloud computing. Může to znít složitě, ale dá...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:







Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1880)