Ke stažení: Vzor poučení o právu na odstoupení od smlouvy - i pro internetové obchodyNový občanský zákoník ukládá podnikatelům povinnost poskytnout spotřebiteli řadu informací, které jsou uvedeny v jeho § 1811 a v § 1820, mimo jiné podmínky, lhůtu a postupy pro odstoupení od smlouvy. Aby se předešlo možným nesrovnalostem, zveřejnila vláda ČR vzorové poučení o právu na odstoupení od smluv uzavřených distančním způsobem (třeba přes internet) nebo mimo obchodní prostory a vzorový formulář pro odstoupení od smlouvy. Dokumenty se tedy budou hodit všem, kdo provozují nějaký internetový obchod.

"Připravili jsme takové vzorové poučení a takový vzor formuláře na odstoupení od smlouvy, aby to bylo jednoduché, pochopitelné a snadno použitelné. Doufáme, že to bude pro lidi opravdu užitečné," dodává náměstek ministra pro oblast ochrany spotřebitele Tomáš Hajdušek.

Vzorové poučení o právu na odstoupení od smlouvy se skládá ze dvou částí nazvaných Právo odstoupit od smlouvy a Důsledky odstoupení od smlouvy. V části jedna jsou podnikatelé mimo jiné upozorněni: "Pokud na Vašich internetových stránkách nabízíte spotřebiteli možnost elektronicky vyplnit a odeslat informaci o odstoupení od smlouvy, vložte toto: Na naší webové stránce (vložte internetovou adresu) můžete rovněž elektronicky vyplnit a odeslat formulář pro odstoupení od smlouvy nebo jakékoliv jiné jednoznačné prohlášení. Využijete-li této možnosti, obratem Vám zašleme potvrzení o přijetí tohoto oznámení o odstoupení od smlouvy."

Prostřednictvím uvedených standardizovaných poučení lze snadnou formou předat spotřebiteli povinné údaje o podmínkách, lhůtách a postupech pro uplatnění práva odstoupit od smlouvy, jakož i údaje o souvisejících nákladech apod. Povinné informace však může podnikatel spotřebiteli sdělit i jiným způsobem. Současně ovšem musí poskytnout formulář pro odstoupení, jehož náležitosti stanoví prováděcí předpis. Je na spotřebiteli, zda tento formulář využije, nebo zvolí jinou formu odstoupení od smlouvy.

Formuláře ke stažení: Vzorové poučení o právu na odstoupení od smluv a vzorový formulář pro odstoupení od smlouvy si můžete stáhnout přímo odtud - ze stránek Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.


(3. 11. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(193)