Ke stažení: Jak se chovat při dopravní nehoděNový občanský zákoník podrobněji upravuje mimo jiné i oblast odpovědnosti za škodu. Přináší řadu změn, které posilují právní postavení poškozeného, rozšiřují případy náhrady nemajetkové újmy, rozpracovávají zvláštní případy vzniku škody nebo zrušují paušální limity pro výpočet náhrad za ublížení na zdraví a usmrcení. Tyto změny se tedy bezprostředně týkají i účastníků dopravních nehod. Jak? Na tuto otázku odpovídá nová publikace, kterou si můžete zdarma stáhnout.

Zástupci Českého sdružení obětí dopravních nehod ve spolupráci s BESIPem připravili elektronickou publikaci ABC poškozených a pozůstalých po obětech dopravních nehod. Jejím cílem je umožnit lidem lépe se orientovat v příslušných právních záležitostech, předpisech upravujících náhradu škody i v oblasti sociálního zabezpečení.

"Účastníci dopravních nehod často reagují způsobem, který může později komplikovat vyšetřování dopravní nehody a může tak ztěžovat postavení některého z jejích účastníků," uvádí se mimo jiné v příručce. Následuje pak postup, který podle autorů bývá při dopravních nehodách účelný a umožňuje a předejít některým rizikovým nádledným dějům.

Autoři tak mimo jiné upozorňují, že po nehodě je třeba zůstat s vozidlem na  místě, kde se nehoda stala, pro účely dalšího vyšetřování nehody je vhodné nevyslovovat přiznání viny nebo že může být praktické vedení vlastní dokumentace o nehodě.

Publikace se věnuje rovněž možnému trestnímu řízení či občanskoprávnímu řízení, a to včetně jednání s pojišťovnami. Nechybějí ani kapitoly věnované souvisejícím sociálním dávkám, ale třeba ani ta, jež rozebírá psychologické aspekty dopravních nehod.

Tuto praktickou publikaci si ve formátu PDF můžete zdarma stáhnout zde ze stránek ibesip.cz.


(8. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(533)