O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Kdy přijdou: Změna na letní čas 2020, změna na zimní čas 2020

Změna na letní čas a poté i na zimní čas mají vliv jak na jednotlivce v jejich soukromém životě, tak na podnikatele a podnikání obecně. Proto je dobré vědět, kdy k těmto změnám dojde. Podstatné je vědět, že ještě letos, tedy v roce 2020, se čas změní jak na letní, tak později na zimní, tedy na standardní středoevropský. V celé Evropské unii, tedy i v České republice, se čas mění během rána poslední neděle března a poté října. Jaká data na tyto dny letos připadají?

I když právě teď, v době psaní tohoto článku, mají na naše životy i na ekonomiku naší země - a také celého vyspělého světa - zásadní dopad zcela jiné věci, než očekávaná změna času, není doba rezignovat na všechno to, na co jsme zvyklí. Změna času se mnohých z nás dotýká výrazně, někoho spíše pozitivně, jiného negativně. Mnohým dělá problém srovnat si vnitřní hodiny, je ale třeba zmínit i další dopady - při změně na letní čas je to především jedna hodina světla navíc využitelná k různým aktivitám. A při změně na zimní čas poté zase získání jedné hodiny světla navíc ráno, tedy možnost nevstávat do tmy. Alespoň tedy pro ty, kdo nevstávají velmi brzy.

Protože s ohledem na světlo plánujeme lecjaké aktivity - soukromé, ale třeba i obchodní, včetně třeba společenských setkání, je dobré vědět kdy ke změně času dochází. Výše již bylo zmíněno obecné pravidlo poslední neděle března a poté poslední neděle října, pojďme se tedy podívat, na která data tyto dny změny času připadají.

V roce 2020 se čas mění na letní v neděli 29.3.

V roce 2020 se čas mění na zimní v neděli 25.10.

Stojí za to podotknout, že aktuálně se změny řídí rozhodnutím poprvé použitým v roce 1996, do té doby připadal den konce letního času již na konec září. Nyní ke změnám dochází synchronizovaně v celé Evropské unii.

Ke změnám času dochází i v řadě dalších zemí a oblastí světa, ale pouze v mírném pásu, v tropickém pásu se délka dne v létě a v zimě neliší o tolik, aby dávalo zavádění letního času jakýkoli smysl. A ani v polárních oblastech s dlouhou zimní polární nocí není zavádění letního času smysluplné.

Zmiňme tedy ještě alespoň USA a Kanadu, kde letní čas začíná dříve než v EU a končí později, konkrétně začíná druhou nedělí v březnu a končí první nedělí v listopadu. Ne všechny části Kanady a USA však letní čas používají.

A připomeňme rovněž, že jinak je to s letním a zimním časem na jižní polokouli, pochopitelně prostě proto, že tam je zima, když u nás je léto a naopak.

V EU se stále diskutuje o zrušení letního času, nicméně konečné řešení bylo opět posunuto, tentokrát na rok 2021. V roce 2020 platí tedy to co bylo uvedeno výše: Čas mění na letní v neděli 29.3.2020 a čas mění na zimní v neděli 25.10.2020.

(Zpracování našich textů věnujeme maximální pozornost, přesto v případě, že na jejich základě hodláte přijmout zásadní rozhodnutí, doporučujeme všechny důležité informace ověřit z dalších nezávislých zdrojů.)


(16. 3. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5219)