Kdo jsou nespolehliví plátci DPHMezi 28 až dosud zveřejněnými nespolehlivými plátci DPH je 21 společností, které byly prodány jako tzv. ready-made. Upozorňují na to analytici společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. A dodávají, že většina z nich byla založena v roce 2012 nebo 2013 a značná část navíc změnila majitele již po druhé.

Zmínění analytici tvrdí, že nízká pořizovací cena společností na klíč a rychlý pohodlný začátek podnikání často vedou k opakovaným změnám majitelů a také k jejich nezodpovědnému jednání. „Z příkladu nespolehlivých plátců je zřejmé, že časté změny majitelů, a zároveň i jednatelů, naznačují nestandardní podnikatelské chování,“ varuje Jan Cikler, projektový manažer produktu Cribis ze společnosti CRIF.

Z celkového počtu ready-made společností prodaných od roku 2010 bylo podle Ciklera do jednoho roku předáno novému majiteli více než 15 tisíc subjektů. Přibližně u 16 % z nich již aplikace cribis.cz eviduje nějakou negativní informaci. "U ostatních společností je tento podíl o celé 2 procentní body nižší,“ upozorňuje Cikler. Mezi negativní informace patří například předlužení společnosti, záznam v insolvenčním rejstříku, dluh vůči zdravotní pojišťovně a podobně.

Počty ready-made společností

Od roku 1991 bylo podle údajů CRIF založeno téměř 33 000 ready-made obchodních společností. Podle údajů v aplikaci cribis.cz došlo k většímu nárůstu jejich prodejů po roce 2000. V roce 2006 bylo poprvé prodáno přes tisíc společností v jednom roce, v roce 2012 jich bylo již více než 5 000. V tomto roce se už ready-made společnosti podílely na celkovém počtu nově zapsaných společností celou čtvrtinou.

Od roku 2010 pak vzniklo více než 19 tisíc ready-made společností, což je necelých 23 % z celkového počtu nově zapsaných společností. „Zatímco u ready-made společností prodaných od roku 2010, bylo do jednoho roku předáno novému majiteli 80 % společností, tedy více než 15 tisíc subjektů, mezi společnostmi založenými standardním způsobem jsme zaznamenali do jednoho roku po jejich zápisu do obchodního rejstříku změnu majitele pouze u jedné čtvrtiny z nich,“ srovnává Cikler.

Máte-li svou firmu efektivně ochránit před finančními problémy a druhotnou platební neschopností, je užitečné průběžně sledovat informace o svých dodavatelích a odběratelích. Na potenciálně nebezpečné chování firmy, kam patří i časté změny statutárních orgánů, vás pak mohou automaticky upozorňovat příslušné softwarové aplikace. Systémy by měly kontrolovat  data z insolvenčního rejstříku, Centrální evidence exekucí, portálu Ministerstva práce a sociálních informací zveřejňujícího návrhy na konkurz či z Generálního finančního ředitelství, a to včetně informací o nespolehlivých plátcích DPH nebo o zveřejněných účtech.

Více o problému nespolehlivých plátců DPH píšeme i zde.


(12. 11. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(231)