O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Kamiony na elektřinu: Úsporné, výkonné, inteligentní

O elektrických kamionech Tesla se hodně mluví a není divu. Slibují úspornost, vysoký výkon i autonomní řízení. Objednávek je podle výrobce přehršel. Tesla zde ale není sama: Jen několik dní po firmě Uber přišla loni se svou vizí autonomních kamionů také firma Waymo, sesterská firma Google. Jak se situace vyvíjí? Pojďme se podívat na tuto oblast podrobněji.

Loni společnost Uber oznámila, že její autonomní kamiony vozí zboží po dálnicích Arizony, pak přišlo další ohlášení: Waymo, dceřiná společnost Alphabetu, známá především díky své další dceřiné společnosti, Google, začíná pilotní provoz svých autonomních kamionů v Atlantě, kde budou zásobovat datová centra Google.

Zatímco v případě Uberu jezdí kamiony autonomně, tedy bez lidského zásahu, pouze na dálnicích, a o zbytek se stará lidský řidič, kamiony Waymo využívají digitálního řízení od startu do cíle.

Kamiony Waymo podle zástupců firmy využívají shodnou technologii, jako její osobní automní automobily. Právě startující pilotní projekt jí má pomoci získat další data pro zdokonalení digitálního řidiče.

Nejen Waymo a Uber

Waymo a Uber rozhodně nejsou jedinými firmami, které pracují na vývoji kamionů, které nepotřebují řidiče. Všichni znají například firmu Tesla Elona Muska, která představila elektrický kamion a vzhledem k jejím pokrokům s utonomním řízením v oblasti osobních automobilů lze totéž očekávat i u jejích kamionů.

Loni v únoru pak také méně známá firma Embark oznámila, že její autonomní kamion zvládl cestu přes celé Spojené státy, konkrétně z Los Angeles do Jacksonville na Floridě. Automobil zvládl ujet 2400 mil za 5 dní.

Tesla Semi: Revoluční elektrické kamiony

Pojďme se ale blíže podívat na kamionové tahače Tesla Semi, které jsou asi nejznámější. Podle výrobce přinesou mnohem větší pohodlí pro řidiče nákladních automobilů, zvýší bezpečnost a výrazně sníží náklady na nákladní dopravu. Bez přívěsu dosáhne Tesla Semi zrychlení z 0 na 100 km/h (resp. 60 mil/h) za pět sekund, ve srovnatelném dieselovém vozidle je to cca 15 sekund. S plným zatížením 36 tun (80 000 liber) dosáhne stejné rychlosti podle výrobce za 20 sekund, zatímco naftový kamion cca za minutu. Elektrický kamion zvládne 5% stoupání v rychlosti přes 100 km/h, zatímco běžné kamiony zpravidla dosahují jen výrazně nižší rychlosti.

Tesla Semi nemá řazení, o hladké zrychlení a zpomalování se starají její systémy. Při brzdění se podle výrobce efektivně nabíjí akumulátor a současně jde o maximálně šetrné využití brzdícího systému, který tak dle výrobce vydrží takřka navždy. Tahač Tesla Semi bude podle výrobce už z principu elektrických vozů celkově daleko spolehlivější než klasické tahače.

Pohodlí pro řidiče

Tesla se chlubí také tím, že je kabina Semi navržena s maximálním ohledem na pohodlí řidiče, a to včetně použití pohodlného schodiště, prostoru pro stání v kabině nebo s polohou pro řízení uprostřed kabiny pro maximální viditelnost. Samozřejmostí jsou dva dotykové displeje umístěné symetricky na obou stranách volantu, které poskytují snadný přístup k navigaci, monitorování slepých úhlů elektronické protokolování dat. Vestavěná konektivita zajišťuje komunikaci přímo se systémem správy vozového parku, který podporuje plánování jízd a vzdálené sledování vozů.

Bezpečnost

Důraz byl při vývoji pochopitelně kladen i na bezpečnost. Vyztužený akumulátor chrání Semi v případě nárazu a poskytuje mu výjimečně nízké těžiště. Čelní sklo je vyrobeno z nárazuvzdorného skla. Snímače na palubě detekují nestabilitu a jsou schopny zamezit některým nebezpečným situacím, například té, kdy se tahač a náklad dostanou vůči sobě do ostrého úhlu (jackknifing). Prostorové kamery pomáhají detekovat objekty v cestě a minimalizovat slepá místa a automaticky upozorňují řidiče na bezpečnostní rizika a překážky. Autopilot Tesla Semi nabízí automatické nouzové brzdění, automatické udržování jízdních pruhů nebo varování při přejezdu z jízdního pruhu.

Nižší náklady na přepravu

Zásadní je ovšem tvrzení společnosti Tesla, že elektrické tahače Tesla Semi zásadně sníží náklady na přepravu zboží. Kamion s tímto tahačem může cestovat v konvoji, kde bude jeden nebo více tahačů Semi schopno samostatně sledovat vůz, který jede první. Jeden řidič tak bude potenciálně moci přepravovat daleko větší množství nákladu než dosud.

O vyšší spolehlivosti a bezpečnosti již byla řeč. I ty se pochopitelně promítají do snížení nákladů na přepravu - na údržbu a výhledově zřejmě třeba i na pojištění vozidel. Nižší jsou rovněž náklady na energii pro pohon vozů. Tesla Semi podle výrobce spotřebovává méně než dvě kilowatthodiny na míli (1,6 kilometru) a je schopna dojezdu na jedno nabití 800 kilometrů (na dálnici). Zástupci Tesly spočítali, že majitelé mohou - v amerických podmínkách - počítat s úsporou 200 000 dolarů při ujetí jednoho milionu mil jen na pohonných hmotách.

Pokud jde o dojezd, Tesla počítá s takzvanými Megachargery, novými vysokorychlostními nabíjecími systémy, které za 30 minut dobíjení poskytnou dojezd 600 kilometrů navíc. Lze je přitom snadno instalovat do míst vykládek a nakládek kamionů.

Výroba tahačů Tesla Semi je plánována již na letošní rok, tedy na rok 2019. Nutno ovšem dodat, že Elon Musk, šéf Tesly, se proslavil notoricky špatnými časovými odhady.

(Tento článek vychází z textů magazínu VizeX, které publikujeme s jeho svolením při příležitosti plánovaného ukončení vydávání VizeX.)


(17. 6. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4648)