Jak zajistit růst firmy? Podnikatelé sázejí na české zákazníkyTuzemské společnosti nyní více upřednostňují růst na domácím trhu před exportem. Celosvětově se pak na domácí trh zaměřuje třikrát více firem (51 %), než kolik usiluje o růst v zahraničí. Ukazuje to nový průzkum společnosti Regus.

Z výsledků nejnovějšího mezinárodního podnikatelského průzkumu společnosti Regus, globálního poskytovatele flexibilních pracovišť, vyplývá, že počet českých společností preferujících růst na domácím trhu před exportem narostl v současné době více než dvojnásobně.

Průzkum zahrnuje názory více než 20 000 vedoucích pracovníků a majitelů firem z 95 zemí. Bylo zjištěno, že 25 % českých společností usiluje o růst na domácím trhu oproti 20 % firem expandujícím v zahraničí.

Mezi pět největších překážek pro mezinárodní růst podle průzkumu patří:

1) získávání vysoce kvalitních pracovníků (81 %),

2) nedostatek znalostí lokálního prostředí a kontaktů (65 %),

3) nedostatek informací o lokálním trhu (57 %),

4) budování logistické a distribuční sítě (50 %),

5) zajištění oblasti IT a služeb (49 %).

Trend růstu na domácím poli je podle průzkumu nejzřetelnější u tzv. rozvíjejících se trhů, mezi které patří i Česká republika. Celosvětově se na domácí trh zaměřuje třikrát více firem (51 %), než kolik usiluje o růst v zahraničí.

Zásadní obrat orientace firem

„V průběhu posledních dvou let došlo k výraznému obratu, který způsobil, že firmy dnes zažívají vyšší růst na domácích trzích než prostřednictvím expanze na zahraniční trhy. Tato změna nám připomíná, jak je pro firmy velmi důležitá flexibilita a škálovatelnost a to zejména při dnešní nestabilitě trhu. Zároveň ukazuje na významný růst kupní síly spotřebitelů v rozvíjejících se ekonomikách,“ říká Ruud Doggen, výkonný ředitel společnosti Regus pro region CEE.

„Bez ohledu na to zda se jedná o růst podnikání na nových trzích ve vlastní zemi nebo v zahraničí, firmy spoléhají na řadu klíčových faktorů. Potřebují mít přístup ke spolehlivým a aktuálním informacím o lokálním trhu a k lokálním obchodním sítím. Důležitý je také snadný přístup k několika možnostem v rámci výběru lokality. Vedle těchto požadavků jim flexibilní pracoviště umožňují rychleji reagovat na potřeby trhu a uchovat si volný kapitál na investování do budoucího růstu. Firmy musejí být schopny rychlého rozšíření, ale v případě, že se příležitost k růstu otevře jinde, se musejí také umět rychle přizpůsobit,“ dodává Doggen.


(15. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1103)