Jak platit kartou v zahraničí a na co si dát pozorKdykoli se chystáte vyrazit do zahraničí, ať už na dovolenou nebo na služební cestu, stojí za to dodržovat několik jednoduchých zásad pro platbu kartami. Můžete ušetřit opravdu hodně peněz a také si zbytečně nepřidělat starosti.

Nejprve se podívejte, jaký dává vaše banka kurz. Rozdíly jsou totiž docela značné, zvlášť u exotičtějších měn. Dobrým indikátorem je kurz, za který vám banka smění koruny na eura, od něj se totiž obvykle odvozují kurzy dalších měn.

V sazebnících bank najdete i takové, kde za jeden výběr z bankomatu v cizině zaplatíte přes sto korun. Někdy se připravte i na další poplatek až 0,5 % z vybírané částky! Výrazně se vám tedy vyplatí mít banku, která má veškeré zahraniční výběry zdarma bez podmínek.

Poplatek si může účtovat i provozovatel bankomatu. Při výběru jste předem na tento poplatek upozorněni a při výběru potvrzujete částku výběr navýšenou o tento poplatek. Pokud se s takovou situací setkáte, je na vašem zvážení, zda výběr hotovosti i za těchto podmínek dokončíte. Hned vedlejší bankomat může být bez poplatku, pokud je tedy příležitost, zkuste jiný bankomat.

Pozor na DCC, tedy dynamic currency conversion, což znamená, že se přepočet z dané měny provede přímo do korun. Chyták je v tom, že se tato konverze provede kurzem provozovatele daného bankomatu či terminálu – a tento kurz je obvykle mnohem horší, než jakým vám směnu provede vaše banka. „Pokud vám tedy místní bankomat či obchodník tuto volbu nabídne, vždy zadejte „výběr v místní měně“ a ne „výběr v korunách“,“ radí Lucie Brunclíková z Banky Creditas.

Cestovní pojištění bývá součástí služeb k vaší platební kartě, nemusíte si jej pak tedy kupovat znovu navíc. Podívejte se na kartu své banky, jaké podmínky a jak široké krytí rizik obsahuje.

Pokud je měna dané země u nás nabízena, je obvykle výhodnější směnit si peníze už tady. Kurz, který dostanete na místě, nebude nejspíš moc dobrý a ve většině mimoevropských zemí vám koruny nesmění vůbec (dolary a eura obvykle ano).

Google Pay a Apple Pay v zahraničí

Všude tam, kde najdete bezkontaktní terminály, můžete platit můžete platit rovnou svým mobilním telefonem prostřednictvím aplikace Google Pay nebo Apple Pay. Kartu pak můžete klidně nechat v hotelu. „Google Pay či Apple Pay jsou skvělé a velmi bezpečné nástroje, mj. i díky tomu, že obchodník nedostává žádné informace o držiteli karty ani o kartě samotné,“ upřesňuje Brunclíková.

Ještě o něco více než doma je namístě dávat si pozor, protože na cestách představuje zneužitá či zablokovaná karta větší komplikaci. Je vhodné mít s sebou více karet nebo různé prostředky k platbě a mít poznamenané číslo na hotline své banky kvůli případné blokaci karty.


(8. 7. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4714)