Jak na to: Povinné elektronické podávání k DPHGenerální finanční ředitelství ČR vydalo podrobné informace k povinnému elektronickému podávání podle § 101a zákona o dani z přidané hodnoty - a také k uplatňování nároku na odpočet DPH při výrobě elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách. Povinné elektronické podání se týká právnických osob, fyzických osob, které přesáhnou zákonem pro tento účel stanovený obrat 6 000 000 Kč za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců a fyzických osob, které mají zákonem stanovenou povinnost činit podání elektronicky. Jaké jsou podrobnosti?

GFŘ v úvodu připomíná, že novela ZDPH provedená zákonem č. 502/2012 Sb. ukládá plátcům s účinností od 1. 1. 2014 v novém ustanovení § 101a ZDPH povinnost podávat tam vyjmenovaná podání pouze elektronicky. Povinnost se týká podávání daňového přiznání, dodatečného daňového přiznání a hlášení, a to včetně jejich příloh, dále přihlášky k registraci za plátce a oznámení o změně registračních údajů.

Jak se provádí elektronické podání k DPH

Podání podle § 101a ZDPH lze elektronicky činit datovou zprávou prostřednictvím Daňového portálu; datová zpráva musí být opatřena uznávaným elektronickým podpisem, (§ 71 odst. 1 písm. a) DŘ). Lze tak činit i datovou zprávou bez uznávaného elektronického podpisu podanou prostřednictvím Daňového portálu, pokud je toto podání správci daně do 5 dnů potvrzeno nebo opakováno písemně nebo ústně do protokolu, (§ 71 odst. 3 DŘ). A rovněž datovou zprávou prostřednictvím datové schránky, nebo (§ 71 odst. 1 písm. b) DŘ). A datovou zprávou s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do datové schránky (§ 71 odst. 1 písm. c) DŘ.

Datová zpráva, kterou je podání činěno, musí mít samozřejmě odpovídající formát a strukturu. Přihláška k registraci, oznámení o změně registračních údajů, řádné daňové přiznání i dodatečné daňové přiznání zasílané podle § 71 daňového řádu datovou zprávou musí být ve formátu a struktuře .XML, odpovídající XSD schémata jsou definována a zveřejněna na adrese: eds.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/epo_struktury.faces. Další podrobnosti včetně příkladů najdete přímo v informaci GFŘ zde.

Nárok na odpočet DPH při výrobě elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách

V úvodu zmiňujeme i informaci o nároku na odpočet DPH při výrobě elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách. Podrobnosti najdete přímo na webu GFŘ zde.

Dodejme pouze, že obě uvedené informace týkající se elektronického podání k DPH a nároku na odpočet DPH při výrobě elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách jsou ke stažení ve formátu PDF. Zobrazit je lze Adobe Acrobat Readeru, v řadě dalších programů i přímo v řadě webových prohlížečů.


(22. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(613)