O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak mohou mobilní zařízení pomoci zefektivnit firmu

Zajímavé příležitosti pro firmy i další organizace přináší možnost zaměstnanců řešit své úkoly kdykoli a odkudkoli, ale i nové druhy aplikací, které pomáhají budovat loajalitu klientů, umožňují spolupráci firem nebo třeba automatizaci nejrůznějších úloh. Přidejme k tomu možnost pořizování digitálně podepsaných fotografií v terénu nebo sledování zaměstnanců přes GPS...

Tablety díky své velikosti nabízejí pohodlí práce srovnatelné s menšími notebooky. Foto: Sony
Tablety díky své velikosti nabízejí pohodlí práce srovnatelné s menšími notebooky. Foto: Sony
Užitečné bude si rozdělit si ony výše zmíněné možnosti práce kdykoli a odkudkoli na dvě části: Na plnění běžných úkolů, resp. úkolů běžně jinak plněných u stolního PC, za okolností, kdy zaměstnanec není fyzicky u svého počítače. A na plnění úkolů, které by na běžném PC byly nemyslitelné, nebo nepraktické. Co je tím myšleno?

Jako příklad první možnosti uveďme práce s firemními dokumenty, přístup k datům z podnikového ekonomického systému nebo vyřizování elektronické pošty třeba na cestě ke klientovi nebo přímo u něj. Jako příklad té druhé pak sbírání dotazníkových dat v terénu, využívání fotoaparátů při likvidování pojistných událostí, používání specializovaných aplikací ve skladech apod. V těchto kategoriích je pak vhodné hledat přínosné způsoby využití pro vlastní organizaci.

Co vše je na mobilním zařízení možné

Stačí se podívat do obchodů s mobilními aplikacemi do příslušné sekce s aplikacemi pro firemní uživatele, abyste zjistili, že škála činností, které lze s mobilními zařízeními ve firmě realizovat, je skutečně takřka bezbřehá. Samozřejmostí je čtení a úprava dokumentů kancelářského softwaru, práce s e-mailem, kalendářem, plánování projektů, přístup k nejrůznějším firemním datům...

Při sběru dat v terénu, je-li to pro váš byznys užitečné, lze využít vybraných vlastností mobilních zařízení, typicky integrovaného GPS přijímače a integrovaného fotoaparátu. Je ovšem vhodné mít na mysli dvě základní pravidla: Mobilní zařízení je třeba již dopředu vybírat s ohledem na požadovanou kvalitu fotografií – a nejlépe zařízení otestovat, protože údaje uváděné výrobci nemusejí být dostatečně vypovídající. A volit vhodný software, a to především v případech, kdy mají pořízené fotografie mít charakter důkazu k prokázání určitých skutečností. Je totiž velmi vhodné, aby bylo dodatečně možno ověřit, kdy a kde byla fotografie pořízena, i to, že s ní následně nebylo nijak manipulováno.

Nicméně aplikace je vhodné vybírat nejen podle funkcionality. Podle analytiků společnosti Gartner neprojde v roce 2015 více než 75 procent mobilních aplikací základními bezpečnostními testy. Řada těchto aplikací přitom bude nepochybně používána i ve firmách, a to bez jakýchkoli bezpečnostních záruk.

A nezapomeňme ani na to potenciál mobilních zařízení při komunikaci s klienty. Stejně jako věnujeme pozornost svým webovým stránkám, které o firmě leccos říkají, měli bychom věnovat pozornost i svým mobilním aplikacím. Je naprosto zásadní, prezentovat se jimi vhodným způsobem tak, aby vás uživatelé vnímali v souladu s vaší strategií.

Zaměstnanci pod dohledem

Většina výše uvedených použití mobilních zařízení není nijak kontroverzní, ale u využití GPS pro sledování zaměstnanců, které je v některých profesích nepochybně užitečné – mimo jiné třeba pro optimalizaci jejich tras - tomu může být jinak. Vzpomeňme loňské letní rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů ohledně sledování zaměstnanců České pošty prostřednictvím GPS, které shledal nepřípustným. Proč?

Ačkoli data o pohybu sledovaných zaměstnanců nebyla přímo spojena s jejich jmény, bylo technicky možné je spárovat. Za velmi významný pak Úřad považoval fakt, že zaměstnanci se sledováním nevyjádřili souhlas. Je tedy zřejmé, že při sledování zaměstnanců je především vhodné zajistit si jejich písemný souhlas a data uchovávat a zpracovávat v souladu s příslušnými zákony. I když to může znít jako samozřejmost, ne vždy a všude tomu tak je.

Pohled do budoucna

Co nás čeká dále? Lze předpokládat i využití dalších čidel, kterými budou zřejmě mobilní komunikační zařízení (chytré telefony, tablety, wearables) vybavována. Třeba spektrometrů, které v nedávné době získaly velkou pozornost i u běžné veřejnosti - jejich autoři totiž slibují mimo jiné možnost analýzy složení potravin. Pozornost široké veřejnosti se přitom může stát důležitým faktorem při rozšiřování spektrometrů do běžných mobilních zařízení.

Často se hovoří i o dalších čidlech – třeba pro detekci chemikálií, ve funkci levných mikroskopů apod. Mobilní komunikační zařízení tak mohou v dohledné době nabídnout ještě širší možnosti využití ve firmách, než bychom si ještě nedávno mysleli.


(6. 10. 2014 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Chytré telefony a tablety: Využijte nové příležitosti pro byznys

Jaké jsou dnes hlavní trendy v oblasti mobilních telefonů a tabletů - a čím jsou důležité pro firmy? Jak může...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:



Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1443)