IT ve zdravotnictví: Elektronická komunikace je na vzestupuIntenzita elektronické komunikace mezi českými lékaři dynamicky roste, zejména mezi lékaři v okresech Mělník a Pardubice. Následují regiony Brno – venkov, České Budějovice a Praha. Velkou část zpráv odešlou oddělení radiologie a diabetologie, jejich příjemcem je většinou praktický lékař. Vyplývá to ze statistik systému Medical Net.

„Naštěstí i u nás už řada zdravotnických zařízení začíná vnímat elektronizaci, a tedy i elektronickou komunikaci jako podstatný faktor pro zvýšení kvality a efektivity poskytované péče,“ vysvětluje Vladimír Přikryl, generální ředitel společnosti CompuGroup Medical Česká republika, která provozuje systém Medical Net.

„Jedná se zpravidla o skupinu poskytovatelů běžně spolupracujících v rámci regionu. V centru takového komunikačního hnízda je většinou progresivní zdravotnické zařízení, které se stane propagátorem elektronické komunikace ve své spádové oblasti. Postupně se přidávají další lékaři a specialisté. Ti tak mohou začít využívat výhody komunikačního systému okamžitě, například nemocnice může praktikovi odesílat propouštěcí zprávy jeho pacientů,“ dodává Přikryl.

Přínosy elektronické komunikace ve zdravotnictví

Elektronická komunikace lékařům šetří čas i peníze. Příjemci systém zprávu doručí téměř okamžitě, navíc zcela bezpečně a bez nákladů na poštovné.

„Systém podstatně zkracuje dobu potřebnou k odeslání pacienta na vyšetření, zbývá tedy mnohem více času na rozhovor lékaře s pacientem, a tím i na stanovení diagnózy,“ popisuje své zkušenosti s výše uvedeným systémem praktický lékař MUDr. Aleš Novák. „Lékař tak bezprostředně po vyšetřeních dostane jejich autentické znění přímo do pacientovy zdravotní dokumentace. Tam zůstanou dostupná i kdykoliv v budoucnosti, bude-li třeba sledovat dynamiku nemoci,“ dodává.

Elektronická komunikace podle CompuGroup Medical dobře funguje například v Rakousku, kde takto zdravotní záznamy sdílí až 7000 zdravotnických zařízení. „I u nás se nám projekty elektronické komunikace postupně daří prosazovat. Počet připojených lékařů i jejich aktivita rostou velmi rychle,“ komentuje situaci v českém zdravotnictví Přikryl.


(23. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(485)