O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Investice do pronájmu bytu: Jak je to s výběrem nájemníků?

Průměrná doba pronájmu nemovitosti v České republice trvá 21 měsíců, tedy téměř dva roky. Vyplývá to z výsledků interního průzkumu projektu IdealniNajemce.cz. Právě dlouhodobost pronájmu je jedním z hlavních kritérií, podle kterých se pronajímatelé rozhodují při výběru budoucího nájemce. Najít toho ideálního však představuje pro řadu pronajímatelů problém.

Nalézt nájemce, který by vyhovoval zvoleným požadavkům, trvá dle uvedeného zdroje pronajímatelům průměrně 25 dní. Během této doby tak mají dostatek prostoru si řádně prověřit potenciální nájemce a vybrat si z nich toho nejsolidnějšího. Mnoho pronajímatelů to však vnímá jinak.

„Pronajímatelé se často snaží nalézt nového nájemce a pronajmout mu svou nemovitost v co nejkratší době. Snaží se tak vyhnout případnému finančnímu výpadku v podobě ušlého nájmu. Bohužel si ale neuvědomují, že náklady spojené s výběrem nekvalitního nájemce mohou být daleko vyšší,“ říká Tomáš Brychta, zakladatel projektu IdealniNajemce.cz.

Při hledání potenciálního nájemce se polovina pronajímatelů spoléhá nejen na své vlastní síly, ale využívá zároveň služeb realitních kanceláří (48 %). Svépomocí hledá budoucí nájemce třetina pronajímatelů (35 %), výhradně na realitní kanceláře se pak obrací pouze šestina z nich (17 %).

Rozhodující je povolání nájemce i délka budoucího pronájmu

Průměrně osloví pronajímatele v rámci jedné nabídky až dvanáct zájemců. Pro kterého z nich se nakonec pronajímatel rozhodne, záleží na konkrétních kritériích každého z nich. V téměř polovině případů hraje podstatnou roli to, zda je potenciální nájemce zaměstnán a jakou práci konkrétně vykonává (46 %). Ve třetině případů je důležitá také dlouhodobost budoucího pronájmu (37 %) a finanční situace nájemníků, tedy zda jsou solventní a nejsou-li na ně vypsány exekuce (31 %). Podstatná je i samotná korektnost jednání nájemce (25 %), osobní dojem (23 %) či jeho rodinné zázemí (20 %).

Nejčastějším problémem je neplacení nájmu

I přes pečlivě stanovená kritéria má podstatná většina pronajímatelů negativní zkušenosti s nesolidními nájemci. Téměř polovina pronajímatelů (42 %) se již setkala s lidmi, kteří řádně a včas neplatili své nájemné. Na některé z nich byla dokonce vyhlášena minimálně jedna exekuce. Ve třetině případů byl nájemce nespolehlivý (34 %) či měl na svědomí zničení pronajatého bytu a jeho vybavení (30 %).

„Pronajímatelé se často spoléhají na informace, které jim o sobě budoucí nájemníci sdělí, a neověřují si, do jaké míry jsou pravdivé. Přitom právě toto prověření jim může v budoucnu ušetřit řadu závažných problémů, zejména pak těch finančních,“ dodává Brychta.

Při pořizování nemovitiosti k pronájmu vám může pomoci i realitní diskuse na Bizio.cz.


(29. 12. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

bdsfn.com@gmail.com
Good Day Dear Loan Seeker, Do you need an urgent financial credit *? * Very fast and direct transfer to your bank account * Repayment starts eight months after you get the money bank account * Low ...
http://onbusiness.cz/investice-do-pronajmu-bytu-jak-je-to-s-vyberem-najemniku-komentare-2240
Mé jméno je pan Carter Collins, jsem soukromý věřitel, který rozdávat úvěr na soukromé i firemní jednotlivců. Už jste byla odmítnuta tolika bank? Potřebujete finance vytvořit své podnikání? Dělat P...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2239)