Investice do bytů: Významnou roli v nich zřejmě nyní hrají ženyNejvyšší zastoupení mezi kupujícími nemovitostí, 35 procent, dnes mají ženy. Další v pořadí jsou manželské páry a teprve jako třetí se umisťují muži samotní. Rozsáhlá data developerské společnosti Ekospol tak ukazují na významný zlom ve struktuře poptávky po rezidenčních nemovitostech. A vyvstává otázka proč tomu tak je? Nakupují třeba nyní ženy byty na investici?


„Dlouhodobě registrujeme, že ženy hrají podstatnější roli než muži při samotném výběru bytu ke koupi. Jsou pečlivější a důkladnější ve sbírání informací. Ochotněji absolvují osobní prohlídky nemovitostí. Ovšem to, že byty nejen vybírají, ale také častěji přímo kupují, je překvapením,“ říká Evžen Korec, šéf společnosti Ekospol.

Ženy podle Ekospolu nově dominují trhu s rezidenčními nemovitostmi. V letech 2011 až 2013 kupovaly nové byty častěji než manželské páry, než muži i než právnické osoby. Vyplývá to z analýzy téměř sedmi set skutečných kupujících, kteří ve zmíněném období koupili u uvedené společnosti byt.

Něžné pohlaví pořizuje nový byt ve 35 procentech případů, páry přesně ve třetině případů a samotní muži jen v 29,5 procenta případů. Ještě v roce 2010 přitom nákupům nových bytů vévodily manželské páry (39,25 procenta), nejčastěji v rámci společného jmění manželů, které byly následovány muži (34,24 procenta). Ženy před čtyřmi lety pořizovaly lehce přes čtvrtinu nových bytů (26,51 procenta).

Důvodů plnohodnotné ženské emancipace v oblasti nemovitostí je podle zástupců Ekospolu zřejmě více. Důsledky finanční krize prý tíživěji dopadly na tradičně mužská odvětví, jako je automobilový průmysl nebo stavebnictví. Umocnily zřejmě tím pádem i dlouhodobější trend, který probíhá v ekonomicky vyspělých zemích a který nedávno popsala odborná studie Centra pro výzkum bydlení Harvardovy univerzity: „single“ ženy si pořizují vlastní nemovitost stále častěji, vlastnímu bydlení dnes také mnohem častěji dávají přednost před uzavřením manželství a založením rodiny.

Kupují ženy byty jako investici?

„Nemusí jít jen o ‚single‘ ženy,“ upozorňuje ale Korec. „Je také možné, že muži častěji než dříve nechávají byt napsat na manželku. Ať už z účelů daňových či jiných nebo prostě proto, že svojí ženě chtějí udělat radost, zajistit ji třeba také pro případ možné kolize svazku v budoucnu. To by mohlo souviset s tím, že stoupá počet bytů prodaných takzvaně na investici.“

Zatímco dlouhodobě činil podíl bytů koupených na investici deset až dvanáct procent, v roce 2012 vystřelil podle Ekospolu na dvojnásobek. A v průběhu roku 2013 se zvýšil až ke třiceti procentům. Nárůst nákupů bytů na investici souvisí podle zástupců developera s rozšířením nabídky bytů v takzvaných superlevných projektech, které svými cenami konkurují dokonce i starým panelákům.


(5. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(785)