O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Hrozí vám kontrola z finančního úřadu? Známe počty podnětů ke kontrolám i počet trestních oznámení!

Finanční správa se v rámci své kontrolní činnosti zaměřuje na dodržování zákonných předpisů a také zjišťuje jejich porušování či obcházení. Za kalendářní rok obdrží Finanční správa více než 10 tisíc podnětů a každým podnětem je povinna se zabývat a prošetřit ho. Čeho se podněty nejčastěji týkají a odkud pocházejí? Známe detaily.

Správce daně běžně využívá a pracuje s informacemi, poznatky nebo daty, která získá jak na základě vlastní činnosti, ať již vyhledávací či kontrolní, či na základě vnějších podnětů. Zároveň získává Finanční správa podněty i na základě vzájemné výměny informací v rámci mezinárodní spolupráce.

„Finanční správa ČR je ale ze zákona vázána mlčenlivostí a nemůže poskytovat informace v konkrétních kauzách. A to nejen v těch, které právě probíhají a píší o nich média, a i v těch, které už byly ukončeny,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy ČR Tatjana Richterová.

Nicméně čísla a rámcové údaje jsou známy. Třeba odvody daně z přidané hodnoty se v ČR týkají 560 365 podnikatelských subjektů, počet loňských kontrol na základě podnětů činil 5 256. Daň z příjmů právnických osob se týká 637 968 subjektů, kontrol na podněty bylo 2 147. Daň z příjmů fyzických osob podávajících přiznání 1 234 528, kontrol 1 788. Zmiňme třeba ještě daň z nemovitých věcí - 4 054 423 subjektů, 21 kontrol na podněty.

Finanční správa podle svých zástupců velmi intenzivně spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení, kterým například v uplynulých dvou letech předala více než 5 tisíc trestních oznámení.

Konkrétně v roce 2018 bylo Finanční správou orgánům činným v trestním řízení podáno celkem 2 533 trestních oznámení. Z tohoto počtu se jednalo o 2 088 trestních oznámení ohledně trestného činu zkrácení daně a o 445 trestních oznámení, týkajících se neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby či jiného trestného činu. Počet trestních oznámení podaných ze strany Finanční správy se ustálil přibližně na 2 500 podání.


(12. 9. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4814)