Hospodářská komora ČR: Varujeme před ekonomickými sankcemiHospodářská komora České republiky (HK ČR) apeluje na politiky České republiky, aby zvolili střízlivý postoj a postup během jednání o případných ekonomických sankcích vůči Ruské federaci. Upozorňuje přitom, že z pohledu českých podnikatelů přichází politické napětí v nejméně vhodnou dobu. Počet nových zakázek se podle ní začal zvyšovat, a firmy tak mohou po těžkém období konečně nastartovat růst. Právě Rusko a Ukrajina jsou podle jejích zástupců jedněmi z klíčových zemí pro generování zakázek českých exportérů.

Současný objem exportu do Ruské federace dosahuje podle HK ČR 116 mld. Kč. Rusko je navíc na prvním místě z mimounijních obchodních partnerů ČR. V případě Ukrajiny se jedná o 35 mld. Kč. Přes zdánlivě nevelký podíl na českém exportu (např. oproti 80 % podílu EU) jsou to však právě Rusko a Ukrajina, které vykazují v posledním období dvouciferné růsty a vytvářejí klíčový potenciál pro navyšování exportního objemu v portfoliu českých firem.

Vývozu do Ruska a na Ukrajinu tradičně dominují dopravní prostředky a energetika. Čeští podnikatelé však slaví úspěchy i v řadě dalších oborů, např. v dodávkách technologií pro těžbu nerostných surovin, ve zpracovatelském průmyslu, ale i při obnově železnic a silniční sítě.

Bleskový průzkum HK ČR

Podle bleskového průzkumu HK ČR by v případě uvalení ekonomických sankcí a možných následných odvetných opatření ze strany Ruska spolu s dalším zhoršením situace na Ukrajině byly české firmy zasaženy nejen v rozsahu výše uvedených objemů exportu, ale ohroženy by byly i české investice v tomto teritoriu.

Přestože k českým investicím v zahraničí neexistují sumarizační statistiky, kvalifikovaný odhad HK ČR ukazuje rozsah v řádech desítek miliard korun. V Rusku, ale i na Ukrajině operují stovky subjektů s českou majetkovou účastí. Celkově se tedy prý jedná až o cca 200 miliard korun, které by v nejbližším období byly ohroženy.

"Od našich členů z řad exportérů máme jasné signály o tom, že taková situace by pro řadu z nich byla likvidační, a to vzhledem k tomu, že jejich angažovanost na ruském, resp. ukrajinském trhu dosahuje více než 50% výroby. Další desítky miliard mohou české firmy ztratit kvůli reexportům svých výrobků do Ruska přes Německo, Nizozemsko a další země. Významnou roli již v tomto okamžiku hraje devalvace ukrajinské hřivny (cca o 30%) a ruského rublu (cca o 12%), která může výrazně zkomplikovat i realizaci stávajících zakázek českých firem v obou zemích," uvádí materiál HK ČR.

Pozor na pracovní místa

Ekonomickými sankcemi by podle HK ČR zároveň bylo ohroženo mnoho pracovních míst. Dle zjištění HK ČR by se v první fázi jednalo o cca 20 tisíc míst, ale sekundárně by efekt sankcí mohl zasáhnout až 50 tisíc pracovníků, protože na české exportéry je navázán značný počet subdodavatelů.

S ohledem na výše uvedené skutečnosti je podle zástupců Komory zřejmé, že stále reálnější hrozba ekonomických sankcí a pokračující nestabilita by významně zasáhla český export, který se jen pomalu vzpamatovává z krize.


(21. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(865)