Horizont 2020: EU chce masivně investovat do výzkumuBěhem příštích 7 let bude celkem vyčleněno 80 miliard eur na financování vývoje nových inovativních produktů a služeb. Postupně mají být přiděleny univerzitám, výzkumným organizacím a podnikům. Stane se tak v rámci programu Horizont 2020 - a investice do hlavního programu EU pro výzkum a inovace dosáhnou jen v prvních 2 letech 15 miliard eur.

Program Horizont 2020 byl zahájen minulý týden zveřejněním prvních výzev k předkládání návrhů na projekty, které se budou ucházet o finanční podporu. Cílem masivní investice je podle zástupců EU pomoci oživit evropské hospodářství založené na znalostech a umožnit průlomové vědecké objevy, a zajistit tak Evropě místo mezi ostatními světovými hráči.

Investice do výzkumu v kostce


Komise tentokrát vůbec poprvé zveřejnila své priority financování na období příštích 2 let, aby poskytla veřejnosti větší jistotu ohledně směru, kterým se bude její politika v oblasti výzkumu ubírat. Financování se v období 2014–2015 zaměří na 12 oblastí, mezi které patří například individualizovaná zdravotní péče, digitální bezpečnost či tzv. inteligentní města.

Jak soukromé investice, které má podle očekávání program přitáhnout, tak počáteční finanční prostředky mají přinést více technologických novinek a přispět k transferu inovativních nápadů z laboratoří do praxe a na trh. Na projekty v období 2014–2015 je například vyčleněno 500 milionů eur jen pro malé a střední podniky.

Granty z programu budou vědcům přidělovány prostřednictvím Evropské rady pro výzkum English a ti mladší budou moci získat stipendia. Peníze poplynou i do průmyslových odvětví – například na informační a komunikační technologie, nanotechnologie, pokročilé výrobní systémy, robotiku, biotechnologie a na výzkum vesmíru. Ostatní oblasti, jako je zdraví, zemědělství, energetika a doprava, budou moci získat financování z rozpočtu vyčleněného pro řešení výzev v sociální sféře.

Nejméně 60 % prostředků z celkového rozpočtu programu Horizont 2020 bude podle zástupců EU využito na podporu udržitelného rozvoje a nejméně 35 % na projekty související se změnou klimatu.

Ve srovnání s předchozími výzkumnými programy byl podle zástupců EU zjednodušen postup žádání o finanční prostředky, takže o přidělení peněz se má rozhodovat rychleji a účastníci mají bez prodlev rozbíhat své inovativní projekty.


(18. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(437)