O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Hlad po nových zaměstnancích nepoleví ani v roce 2018

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro první čtvrtletí 2018 optimistické náborové plány. 6 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 3 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 90 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2018 hodnotu +3 %. Plyne to z výsledků průzkumu „ManpowerGroup Index trhu práce“ pro první čtvrtletí roku 2018.

„1. čtvrtletí bývá nejhorším obdobím roku z hlediska zaměstnanosti. Firmy nabízí méně sezónních prací a jejich náborové aktivity jsou nízké i na stálá pracovní místa. V důsledku toho bývá nezaměstnanost na ročních maximech. Aktuální výsledky ManpowerGroup index trhu práce jsou nejoptimističtější předpovědí pro první čtvrtletí za celou historii průzkumu v ČR od roku 2008. Významně vzrostl (na 42 %) počet velkých firem nad 250 zaměstnanců, které budou nabírat. Největší poptávku firem evidujeme v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu, logistice a zákaznickém servisu, kde je stále obtížnější najít vhodné zaměstnance i na nekvalifikovaná pracovní místa. Vzhledem k rekordně nízké nezaměstnanosti jsou to právě tyto oblasti, kde vzniká nejvyšší tlak na růst mezd,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Porovnání podle organizací

Zaměstnavatelé ve všech čtyřech kategoriích podniků podle velikosti očekávají nárůst počtu pracovních sil. Zaměstnavatelé velkých společností hlásí nejsilnější náborové prostředí s velmi silným Čistým indexem trhu práce +38 % (42 % firem bude nabírat a 4 % propouštět). Střední podniky předpovídají náborové plány s Indexem +12 % a malé podniky +6 %. Zaměstnavatelé v mikropodnicích hlásí umírněné náborové prostředí s Indexem +1 %.

Zaměstnavatelé v šesti z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí předpovídají zaměstnavatelé v odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s Indexem +19 %. Stavebnictví hlásí úctyhodný Index +12 % a Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům +6 %. Nejslabší index hlásí Ubytování a stravování s mírně zápornou hodnotou -3 %. Ostatní odvětví zůstávají relativně stabilní.

Zaměstnavatelé ve dvou regionech očekávají v příštím čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější Index +6 % hlásí Čechy, v Praze má Čistý index trhu práce hodnotu +5 %. Na Moravě se očekává mírné oslabení s indexem -3 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé v Čechách hlásí výrazné zlepšení Indexu o 8 procentních bodů. Index v Praze zůstává nezměněn a na Moravě mírně oslabil o 3 procentní body.

Zaměstnanost ve světě

Výsledky průzkumu pro první čtvrtletí jsou většinou pozitivní a zaměstnavatelé ve 41 ze 43 zemí očekávají různou míru nárůstu počtu pracovních sil. Od globální krize v roce 2009 je Index za poslední dvě čtvrtletí ve všech 43 sledovaných zemích a oblastech pozitivní. Navíc zaměstnavatelé v řadě zemí, včetně Austrálie, Japonska, Norska, Polska, Rumunska a Spojených států, hlásí nejsilnější náborové plány za posledních 5 let a déle.

Z výsledků je také patrné, že klesá míra nestability v některých zemích, především Brazílii, Číně a Indii. Předpověď je celkově pozitivní nebo zůstává stabilní ve všech zemích a oblastech. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé ve 20 ze 43 zemí a oblastí očekávají posílení náborových plánů, v 15 snižování a v osmi neočekávají žádné změny. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se náborové prostředí zlepšilo v 26 ze 43 zemí a oblastí, zůstalo beze změny v šesti a oslabilo pouze v 11.


(21. 12. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3679)