O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Generální ředitelé českých firem: Budeme investovat do inovací

Generální ředitelé českých firem očekávají další úspěšný rok. Celkem 82 % z nich věří, že jim letos porostou tržby. Jak ukázal již osmý ročník Českého průzkumu názorů generálních ředitelů, který mezi 114 šéfy významných firem působících na českém trhu provedla poradenská společnost PwC ČR, největší růstovou příležitostí v letošním roce budou inovace. Největší hrozbu naopak představuje nedostatek lidí a přílišná regulace.

Největší růstové příležitosti pro letošní rok vidí čeští generální ředitelé ve vývoji nového výrobku či služby (27 %). Následuje expanze na stávajících trzích (26 % na domácím, 19 %). Uvědomují si, že musí držet krok s nejnovějšími trendy, a proto ani rychlost technologických změn nevnímají jako hrozbu pro svůj byznys. Více než polovina dotázaných se těchto změn vůbec nebojí. Hlavním tématem ve firmách jsou dnes digitální technologie.

Již 30 % českých firem má alespoň polovinu zákazníků z on-line světa. Při výrobě či poskytování služeb používá digitální technologie také již 30 % českých firem a pro dalších téměř 40 % je jejich zavedení v současné době priorita.

„Výsledky však zároveň ukazují, že třetina generálních ředitelů není ochotna přijmou digitalizaci ani na místech, kde již dnes existují dostupná řešení. To potvrzuje, že konkurence na trhu a stále relativně levná pracovní síla nenutí české firmy k radikálnější digitální optimalizaci,“ říká Jiří Moser, řídící partner PwC ČR.

Čeští ředitelé mají jen mírné obavy z vývoje ekonomiky, třetina se dokonce nebojí vůbec. Přesto jsou opatrní. Významnější úsporná opatření provedlo loni 71 % firem a i letos se na ně chystá 60 % podniků.

Generální ředitelé si uvědomují, že růst nemusí trvat věčně a v nejistém vývoji globální ekonomiky nechtějí nic ponechat náhodě. Téměř 60 % dotázaných proto využívá současné příznivé ekonomické prostředí k investicím do změn, které jim umožní pružněji reagovat na případné výkyvy trhu. Dalších 15 % si vytváří finanční polštář.

České firmy mají nyní dostatek hotovosti. Jejich šéfové se nebojí inflace, ani nedostatku zdrojů pro financování růstu. Devět z deseti dotázaných hodlá použít pro financování růstu vlastní zdroje. Půjčit v bance si hodlá 30 % dotázaných a 10 % si chce sáhnout na veřejné zdroje či fondy EU.

„Rok 2016 byl rekordní z pohledu fúzí a akvizic a podobný trend čekáme i letos. Jedním z impulsů je i dostatek relativně levných zdrojů financování. Setkáváme se tam se situací, kdy firma naopak řeší, kam volné prostředky umístit. Fúze či akvizice je jednou z možností, která může navíc pomoci i k expanzi podniku, získání nových technologií, ale třeba i lidí,“ vysvětluje Moser.


(2. 3. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3053)