O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Fúze a akvizice ve světě: Zájem je obrovský

Podle aktuálního, již 13. vydání Barometru investiční důvěry (EY Global Capital Confidence Barometer) má trh fúzí a akvizic ty nejlepší předpoklady pro další oživení. Během příštích 12 měsíců plánuje transakci celosvětově 59 % oslovených společností a 40 % českých firem. Průzkumu se zúčastnilo přes 1 600 generálních ředitelů a dalších vrcholových manažerů z 53 zemí světa včetně 57 vedoucích pracovníků z českých firem.

„Globální tempo růstu HDP je poměrně pomalé. Za takové situace se společnosti, které chtějí úspěšně expandovat a transformovat se, nemohou spolehnout pouze na organický růst,“ říká Vladislav Severa, vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY ve střední a jihovýchodní Evropě. „Nové technologie a změny v chování a očekávání zákazníků zásadním způsobem přetvářejí tradiční podnikatelský model a stírají hranice mezi jednotlivými odvětvími. A právě fúze a akvizice jsou pro řadu společností cestou, jak si do budoucna vytvořit podmínky pro zavádění inovací a získat konkurenční výhodu a větší podíl na trhu.“

Fúze na šestiletém maximu

Růst globálního trhu fúzí a akvizic, který už v letošním roce dosahuje rekordních hodnot, by měl podle Barometru pokračovat i v příštím roce. Hodnota uzavřených transakcí je zatím meziročně o třetinu vyšší. A o pozitivních vyhlídkách transakčního trhu svědčí i fakt, že celosvětově ještě nikdy nebylo ohlášeno tolik „megatransakcí“ nad 10 miliard amerických dolarů jako letos. Čtyři pětiny světových respondentů jsou proto přesvědčeny, že trh fúzí a akvizic v horizontu dvanácti měsíců poroste.

S pozitivními očekáváními na trhu koresponduje i rostoucí počet transakcí, které společnosti zařazené do průzkumu aktuálně plánují. U 55 % světových respondentů zvažujících v příštích 12 měsících nějakou akvizici jsou to minimálně tři transakce.

Přes rostoucí zájem o fúze a akvizice však podle Barometru nehrozí „přehřátí“ akvizičního trhu, protože přístup k transakcím je velice obezřetný. Vedení podniků realizuje transakce uvážlivě – téměř tři čtvrtiny respondentů celosvětového průzkumu (73 %) během uplynulých dvanácti měsíců nedokončily nějakou akvizici, protože nebyla plně v souladu se strategií jejich společnosti. „Šéfové podniků všechno posuzují v dlouhodobém výhledu a každou transakci zvažují mnohem pečlivěji než v minulosti. A pokud objeví nějaký problém, neuzavřou ji. Rozhodně to není tak, že by dělali obchody za každou cenu,“ říká Jan Zadražil, manažer oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice.

Plánované fúze a akvizice podle odvětví

Nejvíc fúzí a akvizic se chystá v ropném a plynárenském průmyslu (69 % oslovených společností z tohoto sektoru plánuje akvizici), v odvětví spotřebního zboží (67 %), v báňském a hutním průmyslu (67 %), v průmyslové výrobě (66 %), a v energetice a veřejných službách (65 %). V České republice mají chuť investovat akviziční kapitál především manažeři z odvětví technologií (60 %), energetiky a utilit (57 %) a finančních služeb (50 %).

Investoři se chystají do zahraničí, především do eurozóny

Oproti minulému průzkumu se zvýšil (z 35 % na 40 %) počet světových respondentů, kteří v rozvíjejících se ekonomikách hodlají do roka investovat minimálně 10 % svého akvizičního kapitálu. Většina kapitálu však půjde do rozvinutých zemí. Výrazně (o 26 %) vzrostl především počet oslovených manažerů, kteří plánují akvizici v eurozóně.

„Hlavním tahounem transakčního trhu zůstávají rozvinuté ekonomiky,“ říká Vladislav Severa. „Přibylo těch, kdo směřují do eurozóny. Roli hraje zřejmě i fakt, že v eurozóně jsou k dispozici kvalitní podniky, navíc momentálně – díky slabšímu euru – za atraktivní cenu.“

K nejatraktivnějším destinacím v celosvětovém měřítku patří Spojené státy, Velká Británie, Čína, Indie a Německo. Nejvýznamnějšími investorskými zeměmi jsou Brazílie, Spojené státy, Francie, Německo, Austrálie a Velká Británie. Nadpoloviční většina (56 %) českých manažerů hledá také akviziční cíle mimo ČR. Nejvíce investují v Německu, Číně, Spojených státech a Francii.

S ekonomikou roste i chuť investovat

Díky současné makroekonomické situaci vidí společnosti zařazené do průzkumu fúze a akvizice a jejich budoucnost optimisticky, a to i přes výkyvy na trhu. Důvěra v ekonomiku je stejně jako před šesti měsíci vysoká, 83 % oslovených manažerů si myslí, že se globální hospodářská situace zlepšuje. Hlavní podíl na tom má dlouhodobý výhled, který předpokládá, že ekonomika poroste, byť relativně pomalu. Důvěra v příznivý hospodářský vývoj motivuje podniky k nabírání nových zaměstnanců. Zatímco před šesti měsíci to měla v plánu jen necelá třetina (29 %) účastníků průzkumu, aktuálně je to téměř polovina (45 %). V České republice plánuje v následujících 12 měsících vytvářet nová pracovní místa dokonce 51 % šéfů oslovených firem.

Přes pozitivní očekávání společnosti neberou na lehkou váhu potenciální rizika, která ekonomiku ohrožují. Necelá třetina (29 %) světových respondentů má největší obavy z globální a regionální politické nestability, čtvrtina (24 %) uvádí nejistotu způsobenou výkyvy měnových kurzů a cen komodit. Mezi účastníky průzkumu je více těch, kdo se obávají o hospodářskou a politickou stabilitu eurozóny (23 %), než těch, kdo mají strach ze zpomalení růstu rozvíjejících se ekonomik (18 %).

Co říkají čeští šéfové firem

Vzhledem k příznivé domácí hospodářské situaci a pozitivnímu výhledu není nijak překvapivé, že čeští manažeři věří tuzemské ekonomice a jsou přesvědčeni, že jim poroste zisk. Oba tyto faktory jsou důležitým předpokladem nárůstu transakční aktivity. Že česká ekonomika oživuje, si myslí 82 % českých respondentů, zatímco před rokem tento názor zastávalo 58 % dotázaných. Zvýšil se i počet těch, kdo věří v růst zisku, byť jen minimálně z loňských 64 % na aktuálních 67 %.

Pokud jde o globální ekonomiku, v její zlepšující se situaci věří 73 % tuzemských respondentů – oproti loňským 44 %.

„Důvěra českých šéfů firem v českou ekonomiku roste. Nicméně čeští manažeři neberou na lehkou váhu existující rizika. Necelá třetina dotázaných se domnívá, že jejich podnikání nejvíc ohrožuje ekonomická a politická situace v eurozóně, ze zvyšující se globální a regionální politické nestability má obavy čtvrtina respondentů. Proti kolísání cen komodit a výkyvům měnových kurzů bojují důrazem na snižování nákladů a provozní efektivitou,“ vysvětluje Vladislav Severa.

Trvale udržitelný růst

Podle Barometru čeká trh fúzí a akvizic v nadcházejícím roce díky důvěře podniků v ekonomiku, jejich pozitivním očekáváním a novým trendům, sbližujícím jednotlivá ekonomická odvětví, další nárůst transakční aktivity. „Nicméně je zřejmé, že šéfové podniků přistupují k realizaci transakcí s větší obezřetností,“ říká Jan Zadražil. „Dělají důkladnější předinvestiční prověrky a jsou připraveni odejít od transakcí, které nesplňují jejich strategické cíle.“

„Fúze a akvizice jsou zpátky jako základní nástroj vytváření dlouhodobé hodnoty. Budou nepochybně důležitou součástí strategie při budování základny pro trvale udržitelný růst v nadcházející dekádě,“ dodává Severa.


(9. 12. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2213)