O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Fúze a akvizice firem pokračují, zájem je i o strategická spojenectví

Situace na globálním trhu fúzí a akvizic by se měla i v nejbližších měsících vyvíjet příznivě. Podle nejnovějšího EY Barometru investiční důvěry (EY Global Capital Confidence Barometer), kterého se ve 45 zemích světa zúčastnilo přes 1 700 generálních ředitelů a dalších vrcholových manažerů, plánuje v letošním roce akvizici polovina oslovených společností.

Již sedmý ročník průzkumu opět potvrdil, že podniky mají o akvizice a nová spojenectví velký zájem. Na trhu fúzí a akvizic tak panuje ostrá konkurence. Téměř třetina (28 %) dotázaných manažerů očekává, že se během následujících 12 měsíců zvýší počet nevyžádaných nabídek. Na českém trhu budou dokonce nejčastější formou (45 %). Celosvětově se podniky výrazně zaměřují na neorganický růst, svědčí i vysoký podíl společností hledajících partnera pro strategické spojenectví (40 %). V České republice je to zatím jen 15 %.

„Na jedné straně dlouhodobě nízká míra organického růstu, na druhé straně převratné změny, které zásadním způsobem proměňují fungování a vzájemné obchodování podniků i chování spotřebitelů. To jsou faktory, které globálně výrazně posilují zájem o fúze a akvizice,“ říká Vladislav Severa, vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY ve střední a jihovýchodní Evropě, a dodává: „Firmy musí čelit mnoha výzvám týkajícím se digitalizace, kybernetické bezpečnosti, geopolitické nestability a dalších vlivů. Změny v ekonomice jsou tak rychlé a tlak na ceny tak velký, že organický růst sám o sobě často není schopen zajistit vyšší výnosy. Podniky proto stále častěji nakupují jiné firmy a jdou do nových spojenectví.“

Dříve konkurent, nyní kolega

Podmínky pro transakce budou podle EY Barometru investiční důvěry v nadcházejících 12 měsících velice příznivé. Dotázaní manažeři se domnívají, že hodnota podniků je stabilní, kvalitních transakčních příležitostí je dostatek a pravděpodobnost úspěšného dokončení transakce je vysoká.

Téměř 90 % českých firem, které v horizontu jednoho roku nějakou transakci plánují, dokonce uvažuje o více než jedné transakci. Více než třetina oslovených manažerů si pak myslí, že počet transakcí zvažovaných jejich společností se během následujících 12 měsíců zvýší.

Zájem se navíc přesouvá k větším transakcím. Podíl společností, které plánují akvizici v hodnotě nad 1 miliardu amerických dolarů, vzrostl na globální úrovni oproti předchozímu průzkumu z podzimu 2015 pětinásobně.

„EY Barometr investiční důvěry ukázal, že vedle fúzí a akvizic 40 % oslovených společností celosvětově uvažuje o strategickém spojenectví. Nové formy spolupráce jsou stále častěji vnímány jako efektivní nástroj k získání potřebných odborných kompetencí. Bez těch se dnes žádná společnost neobejde. Taková spolupráce je oproti změnám vlastnictví méně formální a přitom méně riziková. Podnikům navíc umožňuje rychle reagovat na změny na trhu. Spojenectví lze uzavírat a rušit snadněji než fúze či akvizice,“ říká Vladislav Severa. „Na českém trhu fúzí a akvizic o strategickém spojenectví zatím uvažuje jen 15 % firem. Očekává se spíše vyšší podíl nevyžádaných nebo nepřátelských nabídek.“

Sbližování odvětví přeje akvizicím

V souvislosti s technologickým vývojem a měnícími se preferencemi spotřebitelů dochází ke sbližování mnohých ekonomických odvětví a rychlému nástupu nových konkurentů. I to je jeden z faktorů zvyšující počty fúzí, akvizic a spojenectví. Více než třetina oslovených vedoucích pracovníků (37 %) očekává, že v nadcházejících 12 měsících přibude prodejů realizovaných v tísni. Čeští manažeři pak předpokládají nejvyšší podíl nevyžádaných a nepřátelských nabídek (45 %). Řada odvětví mění své hlavní zaměření a provádí strategické prověrky, aby mohla následně prodat aktiva, která nejsou dostatečně výkonná.

Největší zájem o akvizice na globální úrovni je podle průzkumu v sektorech těžařství a spotřebitelském zboží včetně maloobchodu, kde transakci v příštím roce plánuje 59 % dotázaných společností. Následují sektory energetika (58 %) a průmyslová výroba (55 %). Českým fúzím a akvizicím dominuje průmyslová výroba (40 %).

Firmy investují v zámoří

Řada ekonomik světa se již léta potýká se slabým růstem, a proto se společnosti snaží posílit své hospodářské vyhlídky zahraničními investicemi. Fúzi nebo akvizici v jiném státě zvažuje 74 % oslovených společností, v Česku dokonce 81 %.

„Řada společností v současnosti prověřuje svá portfolia a zamýšlí se nad tím, ve kterých zemích působí. Manažeři se rádi při plánování investiční strategie poohlédnou v zahraničí a hledají lokality s potenciálem k růstu,“ říká Jaroslav Zelenka, senior konzultant oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice.

Nejlepší investiční destinace pro světové i české investory

K nejatraktivnějším destinacím v celosvětovém měřítku patří Spojené státy, Velká Británie, Indie, Čína a Německo. V západní Evropě se investoři snaží využít současné relativně nižší ocenění podniků v kombinaci s levnými zdroji financování. Nejatraktivnějšími evropskými investičními destinacemi jsou Velká Británie a Německo, investoři ale vidí investiční příležitosti i v Řecku a Turecku. Investoři ze střední a jihovýchodní Evropy vnímají jako nejatraktivnější zemi regionu střední Evropy Českou republiku.

Čeští investoři kromě tuzemského trhu nejčastěji plánují akvizice ve Velké Británii, sousedním Německu, Nizozemí, ale také v Indii. Podle EY poroste zároveň objem čínských investic směřujících do zahraničí. Tamní společnosti mají velký zájem o aktiva spojená s právy duševního vlastnictví. Jen od února do dubna letošního roku investovaly čínské společnosti v zahraničí rekordních více než 100 miliard amerických dolarů.

Slibný ekonomický výhled

Na akviziční plány podniků má příznivý vliv slibný výhled globální ekonomiky. Výkyvy trhů v prvním čtvrtletí letošního roku dotázané manažery nijak neznepokojily.

Některé obavy nicméně dle EY přetrvávají. Za největší riziko respondenti považují zvyšující se politickou nestabilitu některých regionů, především na Blízkém východě, na Korejském poloostrově a v Jihočínském moři. Čeští respondenti (45 %) jsou pak nejvíce znepokojeni ekonomickou a politickou nestabilitou Evropské unie.

Za potenciální riziko pro budoucí „megatransakce“ s hodnotou přesahující 10 miliard dolarů manažeři globálně považují regulaci a ochranu hospodářské soutěže. Ta se již v poslední době projevila citelnými zásahy regulačních orgánů do velkých odvětvových konsolidací. V budoucnosti bude nutné už při přípravě velkých transakcí zvážit, jak se s regulatorními nároky úspěšně vypořádat.

Tyto dílčí problémy však nebrání vysoké důvěře na trhu fúzí a akvizic. Respondenti se systémových rizik na trhu neobávají. To dokazuje jejich pozitivní akviziční nálada a zvýšené počty plánovaných transakcí.

„Manažeři dle našeho průzkumu globální ekonomiku považují za relativně stabilní. Pro firmy je nyní klíčové udržet na uzdě náklady a současně najít nové zdroje výnosů. Akvizice i nová spojenectví tak budou v dohledné budoucnosti důležitou součástí prorůstové korporátní strategie,“ dodává Jaroslav Zelenka.


(18. 7. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2607)