O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Evropská komise chce vyšší mobilitu zaměstnanců v EU

Mobilita lidí v EU by se měla zlepšit. Novinkou má být delší šance na hledání zaměstnání v jiné zemi EU - doba, během které si lidé mohou převést dávky v nezaměstnanosti do zahraničí se prodlouží na šest měsíců (nyní tři měsíce). Plyne to z návrhu Evropské komise. A nejde o jedinou navrhovanou změnu, další se týkají i příhraničních pracovníků nebo vysílaných pracovníků.

U příhraničních pracovníků (ti, co žijí v jedné zemi EU, ale pracují v jiné a vracejí se domů alespoň jednou týdně) bude za vyplácení dávek v nezaměstnanosti bude odpovědná ta země EU, kde člověk naposledy pracoval a platil daně (minimálně 12 měsíců). Pokud budou mobilní pracovníci žádat o dávky v nezaměstnanosti, budou od nich úřady moct požadovat, aby aspoň tři měsíce pracovali na jejich území.

Ekonomicky neaktivním občanům z jiné země EU nemusí úřady poskytnout dávky sociálního zabezpečení, pokud tam nemají právo legálně pobývat. U vysílaných pracovníků mají mít vnitrostátní orgány vhodné nástroje k ověření statusu jejich sociálního zabezpečení.

Pojďme se na navrhované novinky podívat podrobněji.

Dávky v nezaměstnanosti v EU

Uchazeči o zaměstnání si mají nově moci převést dávky v nezaměstnanosti do jiného státu na dobu nejméně 6 měsíců (místo současné minimální doby 3 měsíců). Budou tak mít lepší šanci nalézt práci a současně se pomůže řešit problém nezaměstnanosti a nesoulad mezi nabízenými a požadovanými dovednostmi v celé EU.

Pro vyplácení dávek v nezaměstnanosti příhraničním pracovníkům (kteří žijí v jedné zemi, avšak pracují v jiné zemi a domů se vracejí alespoň jednou týdně) bude příslušným ten členský stát, v němž pracovali posledních 12 měsíců. To odráží zásadu, podle níž by měl dávky vyplácet členský stát, jemuž byly odváděny příspěvky.

Členské státy mohou požadovat, aby před vznikem nároku na dávky v nezaměstnanosti na základě předchozí pracovní zkušenosti v jiném členském státě vykonávala daná osoba, která se stala nezaměstnanou, pracovní činnost na jejich území po dobu nejméně 3 měsíců.

Dávky dlouhodobé péče v EU

Tento návrh vyjasňuje, co jsou dávky dlouhodobé péče a kde na ně mobilní občané mohou mít nárok. Poskytne tak větší právní jistotu stále početnější skupině občanů, kteří jsou v naší stárnoucí společnosti závislí na dlouhodobé péči.

Přístup ekonomicky neaktivních občanů k dávkám

Předkládaný návrh na základě judikatury Evropského soudního dvora objasňuje, že mobilním občanům, kteří jsou ekonomicky neaktivní – tj. nejsou zaměstnaní ani se neúčastní vzdělávání nebo aktivně nehledají zaměstnání – a kteří nemají právo legálně pobývat na území daného členského státu, nemusí tento stát poskytnout dávky sociálního zabezpečení. Ekonomicky neaktivní občané mají právo legálního pobytu pouze tehdy, mají-li prostředky pro obživu a komplexní zdravotní pojištění.

Koordinace sociálního zabezpečení pro vyslané pracovníky

Komise navrhuje posílit správní pravidla pro koordinaci sociálního zabezpečení vyslaných pracovníků. Hodlá zajistit, aby vnitrostátní orgány měly vhodné nástroje k ověření statusu sociálního zabezpečení těchto pracovníků, a stanoví jasnější postupy pro spolupráci mezi orgány členských států za účelem řešení případných nekalých praktik či zneužívání.

Celkově mají přinést navržené změny větší transparentnost, právní jistotu a spravedlnost, jež budou přínosem pro mobilní občany, orgány veřejné správy, zaměstnavatele a daňové poplatníky. Podle EK usnadňují volný pohyb a zároveň poskytují členským státům lepší nástroje proti zneužívání systému.


(12. 1. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2964)