Éra levných peněz končí, firmy se zatím nebojíFirmám v České republice se v poslední době velmi dobře daří a 69 procent z nich je spokojeno s celkovou ekonomickou situací, což potvrzují i aktuální výsledky pravidelného šetření ČSOB Index očekávání firem. Éra levných finančních zdrojů je ale podle ČSOB dozajista za námi. Zatímco korporace se zajišťují proti riziku, které pro jejich podnikání představuje růst úrokových sazeb, malé a střední podniky tuto hrozbu podceňují, varuje banka.

ČSOB Index očekávání firem, který pravidelně kvartálně zkoumá očekávání malých a středních firem a živnostníků v oblasti poptávky, investic a rozšiřování podnikání, za třetí letošní čtvrtletí vykázal 29,1 bodu, což bylo jen 2,8 bodu za historickým maximem z minulého kvartálu. „ČSOB Index očekávání firem mírně klesl, ale stále jsme u podnikatelů a firem svědky převládajícího optimismu a velmi dobré kondice. Firmy však začínají vnímat i možná budoucí rizika,“ řekl výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Éra levných peněz totiž končí. „Úrokové sazby mohou firmy nepříjemně překvapit výrazným růstem, což může mít za následek zdražení firemního financování. Dlouhodobé investiční úvěry má v portfoliu ČSOB zajištěno více než 80 procent korporátních klientů, u středních a menších firem je to pouze 40 procent. Velké společnosti pružně reagují na tržní vývoj a zvyšují poměr svého zajištění, ale menší firmy tuto oblast dlouhodobě podceňují, čímž se vystavují dopadu tohoto tržního rizika,“ komentuje aktuální vývoj Ján Lučan, vrchní ředitel útvaru Korporátního bankovnictví ČSOB.

Hrozba růstu úrokových sazeb je velmi reálná. „ČNB začala poměrně razantně zpřísňovat měnovou politiku, cena peněz půjde nahoru, kurz české koruny zpevňuje a hledání nových zaměstnanců ochotných pracovat za donedávna běžnou mzdu je stále obtížnější,“ upozornil hlavní analytik ČSOB Martin Kupka. „Z odpovědí respondentů ČSOB Indexu očekávání firem sice vyplývá, že jsou firmy spokojeny se současnou ekonomickou situací, do budoucna ale samy nepředpokládají udržení stávajícího tempa růstu poptávky, proto jsou méně ambiciózní v investicích a v rozšiřování podnikání. Jejich očekávání jsou zcela racionální,“ dodává Kupka.

Aktuální makroekonomický vývoj není pro firmy pouze rizikem, ale také výzvou. „Pokud firmy čekaly na vhodný moment pro realizaci svých investičních záměrů, tak by to měly udělat teď,“ uzavírá Lučan. Malé podniky by se ve světle těchto umírněných očekávání měly podle banky  inspirovat u velkých korporací a dostatečně se zajistit před rizikem růstu úrokových sazeb. Zajištění proti změně úrokových sazeb u firemních úvěrů je v současnosti již standardním produktem, který firmám umožňuje zafixovat si stávající nízké úrokové sazby do budoucna.


(13. 11. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter Google+
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2018 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3525)