O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Éra levných peněz končí, firmy se zatím nebojí

Firmám v České republice se v poslední době velmi dobře daří a 69 procent z nich je spokojeno s celkovou ekonomickou situací, což potvrzují i aktuální výsledky pravidelného šetření ČSOB Index očekávání firem. Éra levných finančních zdrojů je ale podle ČSOB dozajista za námi. Zatímco korporace se zajišťují proti riziku, které pro jejich podnikání představuje růst úrokových sazeb, malé a střední podniky tuto hrozbu podceňují, varuje banka.

ČSOB Index očekávání firem, který pravidelně kvartálně zkoumá očekávání malých a středních firem a živnostníků v oblasti poptávky, investic a rozšiřování podnikání, za třetí letošní čtvrtletí vykázal 29,1 bodu, což bylo jen 2,8 bodu za historickým maximem z minulého kvartálu. „ČSOB Index očekávání firem mírně klesl, ale stále jsme u podnikatelů a firem svědky převládajícího optimismu a velmi dobré kondice. Firmy však začínají vnímat i možná budoucí rizika,“ řekl výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Éra levných peněz totiž končí. „Úrokové sazby mohou firmy nepříjemně překvapit výrazným růstem, což může mít za následek zdražení firemního financování. Dlouhodobé investiční úvěry má v portfoliu ČSOB zajištěno více než 80 procent korporátních klientů, u středních a menších firem je to pouze 40 procent. Velké společnosti pružně reagují na tržní vývoj a zvyšují poměr svého zajištění, ale menší firmy tuto oblast dlouhodobě podceňují, čímž se vystavují dopadu tohoto tržního rizika,“ komentuje aktuální vývoj Ján Lučan, vrchní ředitel útvaru Korporátního bankovnictví ČSOB.

Hrozba růstu úrokových sazeb je velmi reálná. „ČNB začala poměrně razantně zpřísňovat měnovou politiku, cena peněz půjde nahoru, kurz české koruny zpevňuje a hledání nových zaměstnanců ochotných pracovat za donedávna běžnou mzdu je stále obtížnější,“ upozornil hlavní analytik ČSOB Martin Kupka. „Z odpovědí respondentů ČSOB Indexu očekávání firem sice vyplývá, že jsou firmy spokojeny se současnou ekonomickou situací, do budoucna ale samy nepředpokládají udržení stávajícího tempa růstu poptávky, proto jsou méně ambiciózní v investicích a v rozšiřování podnikání. Jejich očekávání jsou zcela racionální,“ dodává Kupka.

Aktuální makroekonomický vývoj není pro firmy pouze rizikem, ale také výzvou. „Pokud firmy čekaly na vhodný moment pro realizaci svých investičních záměrů, tak by to měly udělat teď,“ uzavírá Lučan. Malé podniky by se ve světle těchto umírněných očekávání měly podle banky  inspirovat u velkých korporací a dostatečně se zajistit před rizikem růstu úrokových sazeb. Zajištění proti změně úrokových sazeb u firemních úvěrů je v současnosti již standardním produktem, který firmám umožňuje zafixovat si stávající nízké úrokové sazby do budoucna.


(13. 11. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3525)