Energie z obnovitelných zdrojů? Ano, vzniká řada nových technologií!V posledních deseti letech výrazně vzrostl počet patentů v oblasti technologií pro získávání energie z obnovitelných zdrojů. Rozšířil se trh pro tyto technologie, a firmy i vlády tak výrazně investují do vývoje. Tvrdí to alespoň nejnovější studie MIT a Santa Fe Institute.

Nárůst patentů byl nejvýraznější v oblasti technologií pro získávání solární energie a energie z větru. Když výzkumníci porovnali množství nových patentů v uvedených oblastech s množstvím patentů týkajících se klasických zdrojů energie, zjistili, že u technologií pro získávání energie z fosilních paliv byl zaznamenán výrazně umírněnější růst a u jaderné energie k meziročnímu růstu v počtu nových patentů téměř nedocházelo.

Jen pro příklad: Počet patentů zaměřených na solární energii rostl v uvedeném období o 13 % ročně, u energie z větru dokonce o 19 %, což jsou podle výzkumníků údaje, za které by se nemusely stydět ani tak inovativní obory, jako je výzkum polovodičů nebo komunikační technologie. A tak, zatímco třeba v letech 1975 až 2000 se počet patentů zaměřených na technologie pro získávání energie z obnovitelných zdrojů pohyboval ročně v průměru kolem 200, v roce 2009 už jich bylo tisíc. U fosilních paliv to bylo, pro srovnání, v průměru cca 100 v prvním uvedeném období a cca 300 v roce 2009.

Tým, který výzkum prováděl, upozorňuje na výrazný efekt investic, a to jak vládních, tak soukromých, do oblasti obnovitelných zdrojů. Na raketovém růstu počtu patentů se pak podle nich podepsaly rovněž další formy státní podpory, mimo jiné daňové úlevy.

Uvedený růst byl zaznamenán v řadě regionů světa, byť s regionálními odlišnostmi. Mezi lety 1970 až 2009 třeba vedlo v počtu patentů týkajících se fotovoltaiky Japonsko, v posledních letech ale byla řada patentových přihlášek podána v Číně, která je jinak často na pranýři za svůj přiístup k duševnímu vlastnictví. Obecně řečeno v počtu příslušných patentů vede právě Japonsko před USA a Čínou.


(15. 10. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(118)