O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Ekospol vrací úder: Největší konkurent má podle něj nejvíc bytů ležáků

Nedávno jsme vás informovali o tom, že se developerský trh v Praze v posledních měsících velmi zkoncentroval, přičemž z Top 10 podle společnosti Central Group vypadl developer Ekospol, který má problémy s povoleními pro stavbu nových bytů. Zástupci Ekospolu si to nenechali líbit a vzápětí upozornili, že Central Group má zase ze všech developerů nejvíce neprodejných ležáků. Zprávu vám přinášíme, obrázek si udělejte sami.


V Praze je podle Ekospolu 707 dlouhodobě neprodejných bytů, třetinu ležáků nabízí jediný developer. Zájemci o nové bydlení přitom koupili ve druhém čtvrtletí 266 bytů, pro které by se prý za normálních okolností vůbec nerozhodli.

Podle Ekospolu jde totiž o takzvané ležáky, které se developerům dlouhodobě nedařilo prodat. Až současná situace, kdy se prodá mnohem více nových bytů, než se do nabídky nově zařadí, těmto prodejcům nahrála a umožnila jim zbavit se dříve nechtěných bytů.

Zatímco na konci prvního čtvrtletí Ekospol na pražském trhu evidoval celkem 973 ležáků, o tři měsíce později na konci června už jich bylo jen 707. "Třetinu (33%, 236 bytů) ležáků nabízí jediná firma – Central Group. Desítky bytů má v nabídce i více než půl roku od dokončení projektu," uvádí zpráva Ekospolu.

Kvalitní byty nejsou ležáky

„Kvalitní byt s nejlepším poměrem kvality a ceny se prodá takřka okamžitě během pár dnů po zařazení do nabídky. Od rezidenčního projektu, který nemá při dokončení hrubé stavby prodáno minimálně 70 procent bytů, bych dal ruce pryč. Byty, které zůstávají v nabídce developerů dlouhé měsíce po kolaudaci, považuji za neprodejné a jejich koupi v žádném případě nedoporučuji. V blízké budoucnosti by se totiž novým majitelům mohla taková koupě velmi vymstít,“ varuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Hlavní příčinou, že byty zůstávají v cenících dlouhé měsíce bez povšimnutí, je podle Ekospolu jejich přemrštěná cena, která výrazně převyšuje průměrnou cenu nabízenou v dané lokalitě. „Prodejci ležáků se to často snaží maskovat označením luxusní byt, což ale o kvalitě provedení stavby či vybavení bytu obvykle vůbec nic neříká. Jde pouze o marketingový trik, který má odůvodnit neúměrně vysokou cenu,“ upozorňuje Korec.

Ležáky nejsou na míru

Nevýhodou dlouhodobě neprodejných bytů je, kromě jejich neodpovídající ceny, nemožnost dodatečných stavebních úprav. „Projekty jsou dokončené a zkolaudované, žádné další zásahy proto nejsou možné. Největší prodejce ležáků dokonce začal před časem část bytů nabízet plně vybavených, což je jen další past na kupující. Ten totiž nemůže ovlivnit ani vzhled nábytku, musí se tak spokojit s tím, co mu firma vybrala. Sám by přitom dokázal vybavit byt levněji a tak, aby to lépe odpovídalo jeho vkusu. Vybavený byt si může koupit jen člověk bez fantazie, který má peníze na rozhazování,“ tvrdí Korec.

Nadpoloviční většina developerských společností přitom podle Ekospolu ležáky ve své nabídce nemá, byty se jim daří prodávat bez problémů. "Ze 148 sledovaných developerů aktivních na pražském trhu neprodejné byty na konci druhého čtvrtletí nabízelo jen 69 společností. S výjimkou Central Group však šlo o jednotky či maximálně pár desítek ležáků," uvádí zpráva Ekospolu.

„Pokud kupujete byt ve výstavbě, tak kromě výrazně nižší ceny máte možnost zasahovat do toho, jak bude vypadat. Klientům v určité fázi dokonce umožňujeme měnit dispozice jednotlivých bytů, o menších stavebních úpravách ani nemluvě. Tyto takzvané klientské změny využívá takřka každý náš zákazník,“ říká Korec.

Souboj developerů

Jen pro úplnost připojme další informace o dlouhotrvajícím souboji Ekospolu a Central Group. Zde jsou:

Zpráva o trhu developerů podle analýz Central Group

Central Group vs. Ekospol: Válka developerů


(22. 8. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2678)