Ekonomika českého zdravotnictví: Jak ušetřit a neomezit péčiDevatenáctibodový plán opatření navržených ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem, který má zajistit efektivitu, transparentnost a vyšší úspory ve zdravotnictví, schválila vláda ČR. Mezi navrhovaná opatření patří mimo jiné vznik komise řešící nákup drahých zdravotnických přístrojů nebo omezení výdajů zdravotních pojišťoven.

„Opatření jsou na straně zdravotního pojištění, služeb a ekonomiky organizací ministerstva zdravotnictví, jedná se o úspory, zveřejňování smluv a zvyšování kvality zdravotní peče. Ministerstvo má v tomto plnou podporu vlády. Je to už druhý materiál zásadní povahy, první zajistil financování výpadku ze zrušených regulačních poplatků. Třetí materiál bych rád příští týden rozeslal do vnějšího připomínkového řízení a bude rušit zbývající regulační poplatky ve zdravotnictví k 1. 1. 2015 s výjimkou poplatku za pohotovostní péči,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Jedním z opatření k vyšší efektivitě a transparentnosti nákupu drahé zdravotnické techniky je zřízení takzvané přístrojové komise. Ta má už za sebou první zasedání a společně v ní působí zástupci ministerstva zdravotnictví, zdravotních pojišťoven, České lékařské komory a odborných společností. Memorandum o respektování závěrů komise už také podepsali spolu s ministrem zdravotnictví ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Zdeněk Kabátek a Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Úspory ve zdravotnictví

Co se týká dalších úspor, až 700 miliónů korun má přinést do systému snížení prostředků, které mohou pojišťovny používat na svůj provoz, dalších 600 miliónů by mělo ušetřit snížení takzvaného rezervního fondu pojišťoven. Ministerstvo také navrhuje užší spolupráci pojišťoven při revizích, zda smluvní lékaři vykazují jen tu péči, kterou pacientům skutečně poskytli, a předepsali léky, které pacienti opravdu potřebují.

V přípravě jsou také legislativní opatření, která zamezí střetu zájmů členů orgánů zdravotních pojišťoven a stanoví sankce za porušení. Omezit chce ministr Němeček také outsourcing služeb v zařízeních řízených ministerstvem, počítá se i s tím, že tato zařízení budou, kromě již fungujícího centrálního nákupu plynu a energií, stejným způsobem nakupovat například i kancelářské potřeby, některý zdravotnický materiál, nebo léčiva.

Změny zahrnují i povinnost zveřejňování smluv zdravotních pojišťoven včetně úhradových dodatků tak, aby bylo zřejmé, za jaké výkony je placena která úhrada, nebo zveřejňování smluv, které s dodavateli uzavřeli poskytovatelé lůžkové péče zřízení Ministerstvem zdravotnictví.


(29. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1055)