Doprava a logistika v ČR: Růst, ale i tuhý konkurenční bojČísla nasvědčují tomu, že podnikání v oblasti dopravy a logistiky v České republice stále bojuje s následky recese. Společnost Bisnode hodnotila vzorek 145 firem uvedeného odvětví v období 2010 až 2012. Jejich celkové tržby podle jejích údajů vzrostly z 278,3 miliard korun v roce 2010 na 298,2 miliard v roce 2012, tedy o cca 7,1 %. Provozní náklady ve stejném období klesly o 4,3 % a zisk se snížil o 0,5 % na 10,8 miliard korun.

Největší díl tržeb generuje podle údajů Českého statistického úřadu odvětví Pozemní a potrubní dopravy (NACE 49), které v roce 2012 tvořilo 51,2% podíl, a Skladování a vedlejší činnosti v dopravě – NACE 52 (37,1 %).

„Ačkoliv firmám podnikajícím v oblasti dopravy a logistiky mírně rostou tržby, klesají náklady a zisk stagnuje, je zřejmé, že na trhu panuje silně konkurenční prostředí, které tlačí ceny dolů. Firmy, aby přežily, musí pracovat s minimální ziskovou marží,“ komentuje výsledky studie analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Role státních firem

„I když je v sektoru patrné významné zastoupení soukromého kapitálu, jeho plné odstátnění neproběhlo. V rámci segmentu totiž kromě státních příspěvkových organizací působí zhruba desítka státem ovládaných významných společností - České dráhy, a.s., Řízení letového provozu České republiky, státní podnik, ČEPRO, a.s., MERO ČR a.s., Česká pošta, s.p. a podobně, což podnikání výrazně ovlivňuje,“ dodává Štěpánová.

Nejvyšší výsledek hospodaření za účetní období 2012 měla v uvedeném odvětví podle studie společnosti Bisnode firma Net4Gas, a to 6,78 miliardy Kč, následovaná RWE Gas Storage s 2,13 miliardami Kč a Metrans s 532 miliony Kč. Na opačném konci žebříčku skončilo ČD Cargo s téměř dvoumiliardovou ztrátou následované Českými drahami s -838 miliony Dopravním podnikem hl.m. Prahy s -397 miliony Kč. 


(20. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(455)