Dodávky energie do Evropské unie: Změny mají zlepšit situaciV souvislosti s nedávnými událostmi v zahraničí přišla EU s návrhem opatření, díky nimž by bylo zabezpečení spolehlivější. Evropská unie je na dovozu energie závislá více než z 50 %, a proto mohou její energetickou bezpečnost lehce narušit politické události v zahraničí. Nejvíce jsou ohroženy dodávky plynu - na rozdíl od ropy, která se do EU dováží po moři, je zemní plyn dodáván plynovody. To znamená, že v případě nutnosti změny dodavatele má Evropa pouze malý manévrovací prostor.

Po dočasném přerušení dodávek plynu v zimě roku 2006 a 2009 byla přijata opatření s cílem zvýšit energetickou bezpečnost Unie. Nicméně napjatá situace na Ukrajině – přes jejíž území vedou plynovody z Ruska do Unie – poukázala na potřebu energetickou bezpečnost dále posilovat.

Vyšší spolehlivost dodávek plynu

K zabezpečení kontinuity dodávek plynu letos v zimě navrhla EU provéstzátěžové testy, v jejichž rámci se bude simulovat přerušení dodávek plynu s cílem zjistit, jak by Unie situaci zvládla. To nám pomůže vypracovat havarijní plány a záložní mechanismy, např. zvýšit zásoby plynu pro případ, že k přerušení dodávek skutečně dojde.

V zájmu lepšího zabezpečení dodávek v dlouhodobém horizontu EU navrhuje diverzifikovat dodavatele, tedy dovážet energii z vícero zemí. V roce 2013 pocházelo přes 90 % zemního plynu dováženého do EU ze čtyř zemí: Ruska, Alžírska, Libye a Norska. A také šetřit energií a zlepšit infrastrukturu v zájmu účinnějšího využívání energií v Evropě.

Navrhuje rovněž využívat vlastních energetických zdrojů EU. Výroba energie v Unii klesla od roku 1995 do roku 2012 téměř o 20 %. Mohla by se však opět zvýšit prostřednictvím udržitelné těžby fosilních paliv a zintenzivněním produkce energie z obnovitelných zdrojů. A dokončit vnitřní trh s energií s cílem usnadnit tok energie mezi členskými zeměmi. Na dodávkách plynu z Ruska zcela závisí šest zemí EU. Pokud bychom byli schopni odklonit tok energie a nasměrovat ho tam, kde je právě potřeba, snížilo by to zranitelnost těchto zemí.

Projednání již v červnu

Návrhy předložené Evropskou komisí budou projednávat vedoucí představitelé zemí EU na zasedání ve dnech 26.–27. června 2014.


(11. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1202)