O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Dobré cash-flow: 75 % startupů platí faktury do 14 dnů

Nejnovější data portálu StartupJobs, tuzemské startupové jedničky, ukazují, jak poctivými plátci jsou české startupy. Pouze 2,9 % firem platí později než za 30 dní, naopak okamžitě 8,3 %. Platba bankovním převodem je pořád oblíbenější, ale karty nezůstávají pozadu. Jak situace vypadá ve světě mimo startupy?

„Přestože jsme zažili a stále zažíváme nepříjemné chvíle kvůli pandemii koronaviru, tak se to určitě nepromítá na platební morálce startupů. Řada zpráv informovala o tom, že firmy platí čím dál později, ale našeho odvětví se to nedotklo,“ říká Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

Do 30 dnů platí 97,1 % startupů

Ze 4 618 sledovaných plateb v roce 2021 jich StartupJobs obdrželo 58,6 % bankovním převodem. 41,4 % bylo uhrazeno kartou. Firmy, které platí převodem, si většinou chtějí nechat delší dobu větší cash flow, s tím souvisí i větší obliba tohoto způsobu úhrady. Nejvíce plateb dorazí po týdnu a do jednoho měsíce – celkově tento objem tvoří 60,5 %. „Okamžitě po vystavení faktury nám přijde 8,3 % plateb, což je více než dvojnásobek oproti těm, které přijdou později než za měsíc. Určitě si nemůžeme na platební morálku svých klientů stěžovat, převážná většina z nich je součástí nové generace mladých podnikatelů, kteří jsou velice zodpovědní a je pro ně běžné plnit své závazky včas,“ komentuje Mikschik. StartupJobs udává, že většina pohledávek má 14denní splatnost, pouze několik startupů má dobu delší, a to 30 dní. Valná většina firem tedy platí včasně.

„Spousta firem u nás inzeruje pravidelně, takže si dopředu nakupují kredity. Ty slouží jako předplatné na našem portálu. Minulý měsíc tvořila částka za ně 44 % celkového obratu StartupJobs,“ dodává Mikschik.

Jak je to jinde?

Mimo startupy se můžeme pravidelně setkat s rapidně delší dobou splatnosti, pokud se podíváme za hranice, tak je to ještě horší. Velké korporace v Česku platí většinou mezi měsícem až čtvrtrokem. Data společnosti Cribis z roku 2018 říkají, že nejen ve startupovém prostředí v Česku jsme na tom velice dobře. V Číně byla průměrná doba splatnosti faktur 92 dní, v Řecku činila 91 dní a Itálie nezůstala pozadu s 86 dny. Celosvětově je to pak průměrně 64 dní.

„Dle těchto dat je jasně vidět, že přestože se platební morálka za poslední léta celkově zlepšila, jsme na tom v českém startupovém ekosystému velice dobře. Korporace a běžné firmy se tomuto prostředí u nás ani ve světě nemohou rovnat,“ uzavírá Mikschik.


(6. 10. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6131)