Dluhy a dlužníci: Aktuální statistikyV prvním čtvrtletí letošního roku došlo k nárůstu počtu zadlužených osob o 3,6 %. Výše průměrné dlužné částky se přitom naopak snížila z 56 305 Kč na 54 481 Kč, tedy o téměř 1 900 Kč. Průměrný věk zadlužené osoby zůstal na úrovni 42 let. V porovnání pohlaví došlo v prvním kvartálu 2014 k mírnému nárůstu počtu zadlužených žen oproti mužům, přesto zůstávají častějšími dlužníky muži (58 %), než ženy (42 %). Ukazují to statistiky společnosti KRUK.

Výsledky interního průzkumu této společnosti korespondují s vývojem zadlužení českých domácností. Podle údajů ČNB si české domácnosti v prvním čtvrtletí 2014 půjčily na bydlení o 4,6 % více než v prvních třech měsících minulého roku. Mírný pokles je patrný v zadlužení na spotřebu.

Typický dlužník

Typickým dlužníkem je pro první kvartál letošního roku muž z Moravskoslezského kraje s průměrným dluhem 50 200 Kč. Ve stejném období minulého roku byl typicky zadluženou osobou také muž z Moravskoslezského kraje, který průměrně dlužil 51 900 Kč.

Největší počet zadlužených osob žije v Moravskoslezském kraji (14 %), který své prvenství v meziročním srovnání neztratil. Následuje Středočeský kraj s 13 % a Ústecký kraj (11 %). Se zadlužením se naopak nejméně potýká kraj Vysočina (4 %), Zlínský kraj (4 %) a Karlovarský kraj (4 %).

„Ze statistik vyplývá, že ve srovnání s loňským rokem se pořadí krajů z hlediska zadlužení významně nezměnilo. V obou letech byla nejvyšší zadluženost v Moravskoslezském kraji, naopak nejméně mají problém se zadlužením lidé v Plzeňském kraji,“ uvedla Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK.

Průměrná dlužná částka je nejvyšší v Ústeckém kraji (62 300 Kč), v Libereckém kraji (62 000 Kč) a v Karlovarském kraji (61 300 Kč), nejnižší pak v Královehradeckém kraji (49 000 Kč), Zlínském kraji (48 000 Kč) a Plzeňském kraji (48 000 Kč).

„V prvním čtvrtletí letošního roku došlo k přeskupení regionů s nejvyšší průměrnou dlužnou částkou. Minulý rok byl na vrcholu žebříčku Liberecký kraj, zatímco letos mají největší průměrný dluh lidé v Ústeckém kraji,“ říká Veronika Kuřinová.


(4. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1166)