Digitální proměna firem v roce 2019Inovativní digitální projekty, decentralizované aplikace a snaha ještě více vytěžit data budou v roce 2019 hlavními digitálními trendy ve firemním světě. Očekává to společnost DXC Technology, která upozornila na šest hlavních trendů v oblasti IT, nad kterými budou podle ní muset firmy uvažovat při určování pilířů svých digitálních strategií pro rok 2019.

„Podnikání se mění čím dál rychleji. Je to dáno tím, že firmy ve velkém sázejí na digitální strategie, které jim mají pomoci dosáhnout větší efektivity, objevit nové trhy, proměnit zákaznickou zkušenost a ušetřit peníze, jež bude možné opět investovat do digitální budoucnosti,“ říká generální ředitel DXC Technology v České republice Bedřich Max Luft. „Lídři firem by proto měli pečlivě zvážit, jak budou tyto trendy ovlivňovat digitalizaci v jejich podniku, aby je správně pochopili, rychle si z nich vzali to důležité a využili jejich přínosu v roce 2019 v praxi.“

Bedřich Max Luft zároveň podrobněji popisuje šest digitálních trendů, které v příštím roce ještě více zrychlí proměnu podnikání:

1) Podniky budou vyhledávat ambiciózní digitální projekty

Rok 2019 přinese ještě více rozhodnutí směřujících ke zrychlení digitalizace. Na digitálním základě budou vznikat zcela nové firmy, podnikatelské modely i technologie. Jednotná digitální strategie, která půjde napříč firmou od výroby až po IT, je jedinou možnou cestou, jak vyvážit technologický dluh, jenž firmy nyní odrazuje od inovativních digitálních projektů a iniciativ. Jde o to soustředit se na digitální transformaci, zrychlit ji a vydržet na cestě k úspěchu i ještě většímu růstu.

2) Podniky budou přecházet na IoT platformy nové generace

S tím, jak se budou podniky digitalizovat a přecházet na pokročilé technologie, stanou se „chytrá zařízení“ v roce 2019 hnacím motorem pro nasazování platforem IoT (internet věcí) nové generace. Tento posun umožní firmám získávat velké množství specifických podnikových dat pocházejících právě z internetu věcí. Díky analýze těchto informací bude možné odhalit nové vztahy a vazby, které přinesou čerstvý pohled na podnikání, pomohou k propracovanějšímu vnitrofiremnímu rozhodování a zajistí lepší podnikatelské výsledky.

3) Přesun centra dění k uživatelům přinese decentralizaci

V oblasti IT bude příští rok pokračovat budování něčeho, co nazýváme “Matrix.” Jde o všudypřítomnou inteligentní IT infrastrukturu, která staví na decentralizovaném prostředí, platformách pro internet věcí, umělé inteligenci, rozšířené/virtuální realitě, blockchainu a dalších podobných technologiích, jež nejsou závislé na žádné centrální autoritě. Firmy budou na tento vývoj reagovat vymýšlením zcela nových způsobů, jak tento Matrix využít, a to včetně vývoje decentralizovaných aplikací, které budou schopny přizpůsobit se potřebám každého ze zákazníků zvlášť. Přesun technologií blíže ke koncovým uživatelům přenese sílu a moc od několika centrálních hráčů k mnoha menším účastníkům systému. Posun směrem k aplikacím na jedno použití a bezserverovým architekturám umožní provozovat velmi malé a specifické aplikace v prostředích jako jsou kapesní zařízení, smart watch nebo chytré náramky.

4) Podniky vstupují do doby informačního osvícenství

Vytěžování informací se v roce 2019 stane klíčovou schopností. Firmy, které začnou o informacích přemýšlet novým způsobem, si uvědomí, že umělá inteligence a strojové učení mohou vylepšit jejich nabídku služeb a přinést nové zdroje příjmů — ale to vše pouze se správnými algoritmy, daty, infrastrukturou a nastavením.

5) Přísnější pravidla pro ochranu osobních údajů promění zákaznickou zkušenost

Ochrana osobních údajů zákazníků a přísnější pravidla, kterými se tato oblast po přijetí směrnice GDPR musí řídit, přinutí firmy změnit jejich digitální strategie. Podniky budou muset stavět svoje ekosystémy už od začátku tak, aby vyhovovaly přísnějším požadavkům na ochranu osobních údajů, bezpečnost a analytiku. Jejich cílem bude zajistit především bezpečné interakce s klienty a vynikající zákaznickou zkušenost.

6) Firmy začnou zavírat svá datová centra

Podniková datová centra začnou ztrácet význam s tím, jak se bude přijímání a zpracovávání dat dále přesouvat do cloudu. Aby firmy fungovaly efektivněji a vytěžily ze svých dat co nejvíce, budou svěřovat výpočetně náročné operace veřejným poskytovatelům cloudu, kteří disponují masivním širokopásmovým připojením a strategicky umístěnými datovými centry. Tento trend bude patrný i v dalších třech až pěti letech, kdy bude přechod na cloud nahrávat technologiím, jež už budou na fungování v něm připravené z výroby.


(30. 1. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4449)