O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Den daňové svobody v ČR: V roce 2015 bude 22. 6.

Kdy daňoví poplatníci v ČR letos přestanou pracovat pouze na odvod daní pro stát? Tzv. den daňové svobody v letošním roce připadne podle společnosti Deloitte na 22. června 2015. Přibližně stejnou dobu jako daňoví poplatníci v ČR budou letos odvádět daně pro stát také daňoví poplatníci ve Slovinsku, Německu, Holandsku či Portugalsku. Nejméně dnů na odvod daní pro stát připadne na poplatníky v Litvě a ve Švýcarsku. Nejvíce dnů na odvod daní pracují naopak poplatnící v Belgie a v Lucembursku.

„V letošním roce došlo k několika důležitým změnám daňového systému. Zvýšila se například sleva na dani na druhé a další dítě, vyšší je limit pro slevu na dani ve výši prokázaných příspěvků předškolnímu zařízení nebo se vrací sleva na dani na poplatníka pro pracující důchodce. Nově byly zavedeny limity pro 60% a 80% výdajové paušály pro výpočet daně z příjmu OSVČ. Na straně nepřímých daní je zásadní změnou zavedení druhé snížené sazby DPH ve výši 10 procent aplikované na léky, knihy, hudebniny a dětskou výživu. Změny v daňové oblasti by měly letos snížit složenou daňovou kvótu na 33,6 procenta HDP z loňských 34 procent. Den daňové svobody budeme moci oslavit o tři dny dříve, jeho datum v letošním roce připadá na 22. června,“ říká David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte

„Daňový systém v ČR je z hlediska své struktury podobný ostatním daňovým systémům v EU. Podle našeho nedávného průzkumu je však v České republice poměrně pesimisticky vnímána daňová jistota, tedy schopnost stanovit, jak vysoké daně a v jakém členění bude poplatník v krátkodobém i dlouhodobém časovém horizontu ze své podnikatelské činnosti povinen platit. Daňovým poplatníkům přitom nejvíce vadí časté změny v daňové legislativě a nejednoznačnost a náhlé zvraty stanovisek daňové správy,“ upřesnila Radka Mašková, ředitelka v daňovém oddělení společnosti Deloitte.

Den daňové svobody představuje jednoduchou, laicky srozumitelnou reprezentaci daňové zátěže v ekonomice. Používaná metoda výpočtu dne daňové svobody rozděluje rok na dvě části v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu.

Dodejme, že den daňové svobody nastává letos třeba v Litvě již 29. dubna, na Kypru 29. května, ale třeba v Itálii až 21. července a v Lucembursku 22. září. Dalšího komentáře zřejmě netřeba.


(4. 3. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1708)