David a Goliáš: EU chce více chránit menší výrobce potravinNová zpráva EU uvádí, že Evropa požaduje opatření, které by ochránilo malé potravinářské podniky před nekalými praktikami používanými některými supermarkety a většími výrobci. Velké společnosti mají při vyjednávání s ostatními podniky silnější pozici, které – legitimně – využívají ve svůj prospěch. Jelikož se však síla v potravinářském průmyslu začala výrazně koncentrovat, vzniká dle zástupců EU nerovnováha, která někdy menší společnosti vystavuje nekalým obchodním praktikám.

Jak vypadají konkrétní problémy? Silnější obchodní partneři dle EU například:

  • odmítají poskytovat základní smluvní podmínky písemně
  • mění ceny transakcí, které již byly dohodnuty
  • přenášejí na slabší smluvní strany nepřiměřeně velké riziko
  • bez pádného důvodu ukončují obchodní vztah, aniž dodrží výpovědní lhůtu.

Pokud je slabší strana na větším subjektu ekonomicky závislá, často ze strachu, že dojde k narušení obchodního vztahu, nehájí své zájmy.

Typickým případem je dle zástupců EU následující situace: Velký nadnárodní výrobce nealko nápojů dodává své výrobky drobnému maloobchodníkovi. Uvede na trh nový výrobek a maloobchodníka žádá, aby výrobek naskladnil. Pokud prodejce kvůli nedostatku místa na regálech odmítne, dodavatel mu pohrozí, že přestane dodávat některé ze svých masově prodávaných výrobků. Pokud se maloobchodník začne bránit tím, že nový výrobek nebyl předmětem roční smlouvy, dodavatel může vztah ukončit.

Podpora malých a středních podniků

Některé členské státy již zavedly protiopatření, nikoli však všechny. Od září 2013 vybízí Evropská unie podniky, aby dobrovolně přijaly kodex chování – tzv. Supply Chain Initiative (iniciativa dodavatelského řetězce) – kterou se zavazují k férovému a udržitelnému jednání v rámci obchodních vztahů.

EU chce nyní postoupit o krok dále a vytvořit celoevropské zásady a minimální normy pro prosazování práva.

Jejím cílem dle jejích zástupců je, aby bylo možné vyřešit větší počet případů na dobrovolné bázi namísto nákladných a zdlouhavých soudních řízení. Nezávislé orgány by přitom měly chránit identitu malých podniků, které by jinak nemusely být kvůli obavám z možných negativních dopadů ochotné problémové případy vůbec řešit.

Dodejme, že než se potravinářský výrobek dostane ke spotřebiteli, je předmětem obchodního řetězce, kterého se účastní řada aktérů – výrobců, zpracovatelů a maloobchodníků. V tomto dodavatelském řetězci pracuje v EU přes 47 milionů lidí a působí zde velké množství malých firem – více než v kterémkoli jiném odvětví.


(6. 8. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1322)