Daňové změny v letech 2015 a 2016: Třetí sazba DPH i omezení výdajových paušálůNová daňová opatření, o kterých hodlá jednat s koaličními partnery, představil první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš: Jde mimo jiné o opatření proti daňovým únikům nebo o návrhy směřující ke zlepšení fungování daňového systému - a také o zcela konkrétní opatření, jako například opětovné zavedení slevy pro pracující důchodce, omezení výdajových paušálů nebo sleva na dani na druhé a další dítě. Ve hře je rovněž zavedení třetí sazby daně z přidané hodnoty, která by se vztahovala na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu.

„Boj s daňovými úniky je pro nás prioritou,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. „Navrhujeme zřízení centrálního registru bankovních účtů či zavedení elektronické evidence tržeb,“ dodal s tím, že mezi další opatření bude patřit rozšíření uplatnění mechanismu přenesení daňové povinnosti např. pro dodání mobilních telefonů, herních konzolí, tabletů a laptopů, kovů atd., vyšší zdanění hazardu, zdanění zahraničních provozovatelů loterií a další.

Byly představeny také návrhy směřující ke zlepšení fungování daňového systému a naplnění závazků vyplývajících z koaliční smlouvy, jako například opětovné zavedení slevy pro pracující důchodce, omezení výdajových paušálů a sleva na dani na druhé a další dítě. Jedním z dalších návrhů je zavedení třetí sazby daně z přidané hodnoty, která by se vztahovala na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu.

Konec superhrubé mzdy, odložení Jednotného inkasního místa

Odložen je naopak projekt Jednoho inkasního místa, avšak opatření zjednodušující správu daní, jako například zrušení nesystémových výjimek, zůstanou zachována. Jedná se zejména o harmonizace základů daní a pojistných, zrušení superhrubé mzdy a nahrazení druhou sazbou daně při současném zrušení 7% solidárního zvýšení.

K naplnění cílů v daňové oblasti byly podle MF ČR zřízeny neformální pracovní skupiny a osloveny odborné komory a svazy, aby daňové změny směřovaly k trvalému a stabilnímu systému, na němž bude celospolečenská shoda.

Daňové změny od roku 2015

Legislativní úpravy od roku 2015 vyplývají především z předchozí novelizace a mají za cíl odstranění nejasností v souvislosti s novými a nově pojatými instituty, jako jsou nemovité věci, svěřenský fond, integrace daně dědické a darovací do daně z příjmů, koncepční řešení daňového režimu bezúplatných plnění nebo uplatňování DPH u dodání nemovité věci.

Ke zlepšení fungování systému a k uskutečnění závazků koalice pak směřují opatření, jako jsou zavedení slevy na druhé a další dítě, vrácení daňového režimu pracujících důchodců, uplatnění slevy na poplatníka nebo omezení výdajových paušálů - a také nezavedení jednotné sazby DPH 17,5 % (sice platný, leč dosud neúčinný zákon) nebo vypuštění podle ministerstva nadbytečné povinnosti podávat daňové přiznání z důvodu uplatnění 7% solidárního zvýšení daně. K zajištění slučitelnosti s právem EU pak směřuje snaha o splnění minimální sazby spotřební daně z tabákových výrobků s cílem zamezení dalším změnám sazeb v krátkém čase a současně zavedení regulace předzásobení.

Daňové změny od roku 2016 a dál

Koncepční zásahy, které dále zjednoduší správu, jsou plánovány až od roku 2016, protože je dle zástupců ministerstva nutná detailní analýza a diskuse s odbornou veřejností. Má jít o nahrazení super-hrubé mzdy a 7% solidárního zvýšení druhou sazbou daně i další koncepční úpravy v oblasti fyzických osob.

Do budoucna je plánována rovněž on-line registrace tržeb a účtenková loterie - po analýze chorvatského a maďarského modelu - nebo vyšší zdanění hazardu, a to včetně zdanění zahraničních provozovatelů a obecně loterií provozovaných prostřednictvím internetu.

Zlepšení výkonu správy má být dosaženo mj. elektronizací, analytickou prací s daty, ale i úzkou spoluprací s Policií ČR.


(19. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(849)