Daňové exekuce od roku 2014: Změna v opravných prostředcíchV souvislosti s legislativními změnami doprovázejícími přijetí občanského zákoníku dochází s účinností od 1. 1. 2014 rovněž ke změnám daňového řádu, a to mimo jiné také v oblasti daňové exekuce. Generální finanční ředitelství ČR proto vydalo upozornění pro daňové subjekty, které se mohou stát nezaplacením daně nebo jejího příslušenství daňovými dlužníky, že nyní již nebude v daňové exekuci existovat možnost dlužníka obrátit se s opravným prostředkem k orgánu nadřízenému správci daně, který daňovou exekuci vede.

GFŘ mimo jiné upozorňuje, že zásadní změna nastává především u exekučního příkazu, proti němuž již nebude možné od 1. 1. 2014 podat opravný prostředek (§ 178 odst. 3 daňového řádu). Současně nebude možno podat opravný prostředek ani proti dražební vyhlášce (§ 195 odst. 5 daňového řádu) nebo proti zamítavému rozhodnutí o návrhu na zastavení daňové exekuce nebo na odklad daňové exekuce (§ 181 odst. 4 ve spojení s novým zněním § 181 odst. 3 daňového řádu, které od 1. 1. 2014 zahrnuje i tato rozhodnutí).

Opravné prostředky budou přípustné pouze proti exekučním příkazům a dražebním vyhláškám vydaným v daňové exekuci nařízené před 1. 1. 2014 a proti zamítavému rozhodnutí o návrhu na zastavení nebo odklad daňové exekuce vydanému do 31. 12. 2013.

Možnost námitky

GFŘ současně upozorňuje, že dlužníkům nadále zůstane zachována možnost podat proti úkonu správce daně při placení daní - nejde-li o rozhodnutí, u kterého zákon připouští odvolání - námitku podle § 159 daňového řádu. Rozhodnutí o námitce vydává správce daně, který napadený úkon provedl, a není možné proti němu uplatnit opravné prostředky (§ 159 odst. 4 daňového řádu).

Generální finanční ředitelství podle svých zástupců pokládá za nutné o těchto změnách veřejnost výslovně informovat a současně i doporučit daňovým subjektům, aby své splatné daňové dluhy plnili řádně a včas. Dojde-li u nich k prodlení s úhradou daně, měli by podle GFŘ tuto situaci řešili neprodleně a nevyčkávat až na zahájení jejího vymáhání.


(10. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(543)