Daně a daňové zákony: Zaostřeno na ČR od roku 2014Zákony ČR jsou bohužel pro mnohé podnikatele i běžné občany nepřehlednou spletí pravidel, ve které je obtížné se vyznat. Řadu novinek přitom přinesl rok 2014 - ať už jde o nový Občanský zákoník, který má vazby na řadu dalších zákonů, tak o změny v daňových zákonech. Především nejdůležitějším změnám, které mají vliv na investice a podnikání, se věnujeme v tomto speciálu.

Na následujících řádcích tak naleznete souhrn vybraných textů věnovaných jak novinkám v daňových zákonech, tak podstatným souvislostem. A třeba i zcela praktické přehledy či dokumenty.

Zákon o daních z příjmů od roku 2014


Řadu zásadních změn přináší novela Zákona o daních z příjmů, která začíná platit od 1.1.2014. Od ledna 2014 se ruší samostatné daně dědické i darovací, přichází uvolnění volby poplatníka daně z převodu/nabytí nemovitostí a také se mění některé dosud platné finanční limity - určující, jaké příjmy už je třeba danit, případně jakým způsobem. Dále se podíváme se na jednotlivé vybrané novinky podrobněji a přinášíme i vybrané konkrétní citace z příslušného senátního tisku.


Zdaňování zaměstnanců od roku 2014: Přehled novinek


Při zdaňování zaměstnanců se firmy budou muset od nového roku připravit na řadu novinek. Například u dohod o provedení práce se zvyšuje limit pro uplatnění konečné srážkové daně z pěti na deset tisíc korun. Dochází i k osvobození od daně u příjmů za práci učňů a studentů v rámci praxe. A mění se rovněž maximální roční vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění. Upozorňuje na to společnost KPMG.


Daň z nemovitostí od roku 2014


Okolo změn v oblasti daně z nemovitých věcí, které začínají platit od roku 2014, panuje řada nejasností, proto je na místě se na ně podívat podrobněji. Finanční správa ČR pro tyto účely vydala přehled změn i s vysvětlením - a právě tyto informace o změnách přímo od zdroje vám zde v přehledné formě předkládáme.


Daňový kalendář 2014 ke stažení


Finanční správa ČR opět vydala oblíbenou pomůcku, která pomáhá dodržovat daňové povinnosti, takzvaný daňový kalendář pro rok 2014. Najdete v něm nejen termíny daňových povinností v roce 2014, ale také řadu dalších informací, které oceníte v nejrůznějších situacích. Na následujících řádcích pochopitelně nechybí ani odkaz ke stažení kalendáře, samozřejmě zdarma.


Účty finančních úřadů: Tabulky - potřebná čísla účtů a předčíslí


Od roku 2013 je pověřeno výběrem daní 14 finančních úřadů - finanční úřad s působností na území hlavního města Prahy a 13 finančních úřadů s územní působností krajů České republiky - a Specializovaný finanční úřad s působností na celém území České republiky. Pro bezproblémové placení daní je pochopitelně nutné znát odpovídající číslo bankovního účtu nového finančního úřadu a správný postup při poukazování finančních prostředků. A právě čísla účtů finančních úřadů a seznam předčíslí najdete v tomto textu v přehledných tabulkách.


Jak na odložení úhrady daně nebo její rozložení do splátek


Generální finanční ředitelství, Sekce metodiky a výkonu daní, vydalo informaci k postupu daňových subjektů při podávání žádostí podle § 156 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů. Tato informace se týká žádostí o posečkání úhrady daně nebo o rozložení její úhrady na splátky. Jak tedy správce daně rozhoduje a co je třeba doložit?(5. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(523)