O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Co se děje s ekonomikou? Celosvětový trh fúzí a akvizic se ocitl na šestiletém minimu...

Aktivita na globálním poli fúzí a akvizic středně velkých podniků se v prvním čtvrtletí letošního roku propadla na úroveň roku 2013. Z více než 2 000 transakcí za dřívější čtvrtletí došlo v prvním kvartálu 2019 k prudkému poklesu pod 1 500. Navíc hodnota uzavřených obchodů se ve srovnání s předchozím obdobím snížila takřka o třetinu. Odborníci z poradenské společnosti BDO poukazují na fakt, že investoři netrpí nedostatkem kapitálu, sužuje je však nejistota. Tu přičítají zejména politickým faktorům jako je nejasný brexit a obchodní válka USA a Číny. Dodávají, že v České republice nebyl pokles nijak výrazný, pozitivní trend táhne především probíhající generační výměna.

V předchozích čtvrtletích se celosvětová hodnota uskutečněných fúzí a akvizic pohybovala na úrovni 190 miliard dolarů. Pokles na 130 miliard dolarů tak představuje propad o 31,5 %.

Kapitálu je dost, vládne nejistota

Silnější pokles zaznamenala oblast fúzí a akvizic ve Spojeném království a Irsku. Kvůli perspektivě brexitu bez dohody se tamní trh v prvním čtvrtletí propadl o 35 %. Odborníci z poradenské společnosti BDO přitom zaznamenali, že nižší aktivitu způsobila právě politická nestabilita, potenciální obchodní války a volatilní trhy.

„Je zřejmé, že peněžní prostředky a kapitál mají investoři k dispozici. Zdrženlivost přičítáme zejména jejich nízké důvěře, kterou ovlivňují geopolitické faktory. Ty jsou ještě zesíleny globálním hospodářským ochlazením a všeobecným míněním, že se Severní Amerika brzy ocitne v recesi,“ komentuje výrazný útlum transakcí v segmentu středních podniků Petr Kymlička, partner poradenské společnosti BDO. Pokles byl zaznamenán ve většině světových regionů napříč všemi průmyslovými sektory.

Česko si vede lépe

Pokles se nevyhnul ani transakcím v České republice, ač nebyl zdaleka tak razantní. „Počet uzavřených transakcí v prvním čtvrtletí je na podobné úrovni jako vloni. Pozitivní trend na poli fúzí a akvizic táhne zejména generační výměna, která momentálně probíhá v mnoha malých a středních podnicích.

Opatrnost kupujících se odráží v nižších finančních prostředcích, které do investic vkládají. Největší aktivitu dlouhodobě pozorujeme v oblasti zdravotnictví a v poslední době také v průmyslu, kde velký potenciál představují digitalizace, robotizace, automatizace a další prvky Průmyslu 4.0,“ uzavírá Kymlička.


(5. 8. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4758)