O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Chytré kancelářské budovy vám mohou pomoci

Jak budou vypadat kancelářské a administrativní budovy již za několik let? Jaké pro vás budou mít přínosy? Víme jistě, že budou chytré. Budou šetřit energiemi, budou vybaveny moderními technologiemi, ale najdete v nich i originální řešení zelených střech či fasád nebo světlovody. Kancelářské prostředí se musí přizpůsobit potřebám generace mileniálů, kteří jsou na podobná řešení citliví. Nutností pak bude bezchybné řešení bezpečnosti.

Ekologické hospodaření s energiemi

Moderní budovy nejen kancelářského typu musí v prvé řadě úsporně hospodařit s energiemi, minimalizovat tepelné ztráty a věnovat péči zateplení i řešení oken. Aby nedocházelo ke zbytečným energetickým ztrátám okny, existují již dnes chytrá čidla, která v případě otevření oken zajišťují automatické vypnutí topení nebo chlazení. Na osluněných částech budov jsou pak instalovány automaticky ovládané žaluzie, které se přizpůsobují stavu venkovního prostředí.

Dalším žhavým tématem ekologického hospodaření budov je recyklace odpadní „šedé“ vody. Jedná se o využití vody ze sprch a umyvadel například na splachování nebo úklid. Pitná voda pak není zbytečně používána tam, kde nemusí.

Robotizace

Robotizace některých činností v kancelářských a administrativních budovách je dalším aktuálním trendem. Například koncept Online recepce nabízí robotizaci práce recepčních a pomáhá udržet základní chod kanceláře či celé budovy s minimalizací lidského faktoru. Toto již nyní plně funkční řešení umožňuje firmám za pomoci nejmodernější techniky vyrovnat se s nedostatkem fyzických pracovníků na recepci a zároveň urychluje i zjednodušuje celý provoz.

„Online recepce si snadno poradí s každodenními činnostmi recepce a jejím běžným provozem. Přivítá návštěvy, poskytuje informace, vydává návštěvní karty i zapomenuté karty zaměstnancům, odbaví poslíčky i objedná taxi. Každý uživatel má přístup do návštěvního systému, kde může každou návštěvu jednoduše nahlásit předem a Online recepce ji pak odbaví ještě rychleji než lidská obsluha. Ne každou situaci je možné přesně předvídat, ty méně obvyklé činnosti tak spolehlivě odbaví operátor dohledového centra přes videotelefon,“ říká Jaroslav Čehovský ze společnosti SSI Group.

Bezpečnost

Spolu s tím, že chytrá řešení využívají množství zařízení napojených na internet, přichází riziko napadení takových systémů nežádoucími útočníky. „Zajištění bezpečnosti budov s ohledem na stále větší závislost na moderních technologiích musíme již dnes věnovat stejnou pozornost jako péči o fyzické bezpečí zaměstnanců a návštěvníků budov. Pokud se o ni totiž nestaráte dlouhodobě a systematicky, pak má vaše budova zcela jistě achillovu patu,“ uvádí Čehovský.

Počet chytrých „věcí“ na síti přitom rychle roste – podle dat poradenské společnosti Gartner z 8,4 miliardy v roce 2017 na 20 miliard v roce 2020. „S pokračujícím rozvojem IoT je každá firma méně odolná proti virtuálním rizikům. Digitální kontakt mezi dodavateli, partnery a zákazníky přináší řadu nových kybernetických hrozeb,“ vysvětluje Jan Všetička z firmy Canon CZ.

Zeleň a přirozené světlo

Důležitou otázkou je také zajištění vhodného klimatu a zdravých pracovních podmínek v kancelářských budovách. Funkčním řešením je vytváření zelených střech a fasád, živá zelená plocha totiž absorbuje mnohem méně slunečních paprsků než klasické střešní a fasádní materiály. Odpařování vody ze zelených ploch navíc odebírá teplo, a tím okolí ochlazuje. Tato řešení dokáží snížit teplotu v budově o více než 8 °C.

Ke zdravému pracovnímu prostředí patří také dostatečný přísun přirozeného slunečního světla, což může někdy být problém tam, kde nejsou okna. Ale i pro místa zcela nebo téměř bez oken existuje elegantní řešení - světlovod. „Princip světlovodů je v zásadě velmi jednoduchý. Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či zelené střeše a následně jej vedou do interiéru speciálním vysoce reflexním tubusem. Stěny tubusu tvoří výkonná zrcadla s maximální odrazivostí. Tubus vyúsťuje na stropě nebo stěně místnosti, do které potřebujeme přirozené světlo přivést,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.


(16. 10. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4870)