Chyby v dotacích: Víc chybují ti, kteří je řídí, než příjemciNejvyšší kontrolní úřad se podle své aktuální zprávy zaměřil na čerpání evropských dotací z Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika v letech 2007 až 2012. Kromě Ministerstva pro místní rozvoj a Centra pro regionální rozvoj České republiky zkontroloval i 19 konkrétních projektů deseti příjemců dotací z řad krajů, měst, státních a příspěvkových organizací a občanských sdružení. A výsledky?

Z tohoto operačního programu jsou dotovány společné projekty českých a polských projektových partnerů. Kontrolované projekty za téměř 680 milionů korun byly zaměřené na posilování dopravní dostupnosti a rozvoj cestovního ruchu. Jednalo se o společnou kontrolu s polskou Nejvyšší kontrolní komorou, jejíž kontroloři prověřili polské příjemce dotací u šesti z 19 kontrolovaných projektů.

U některých příjemců dotací na české straně kontroloři zjistili, že si tito příjemci nechali proplatit i výdaje, které podle dotačních pravidel nemají být propláceny. Týkalo se to podle NKÚ například města Český Těšín, které do žádosti o proplacení výdajů v rámci projektu Revitalpark 2010 zahrnulo i náklady na stavební práce v budově, kterou si město jen najímá. Konkrétně šlo o vybudování zázemí gastroprovozu a propojení se sousední budovou. Město tedy za evropské dotace zhodnotilo najatý majetek. Dopustilo se tak porušení rozpočtové kázně, protože neoprávněně použilo 1,8 milionu korun.

Nedostatky u Ministerstva pro místní rozvoj

Nedostatky kontroloři našli i u Ministerstva pro místní rozvoj, které zodpovídá za řízení operačního programu. Ministerstvo prý například zveřejňovalo nepřesné údaje o příjemcích dotací a o výši prostředků poskytnutých ze státního rozpočtu na spolufinancování projektů. Kontroloři prověřili v informačním systému dotací CEDR III přesnost zveřejněných údajů u deseti projektů. Chybné údaje našli u osmi z nich.

O tom, který projekt dotaci získá, rozhoduje hlasováním monitorovací výbor. Ten hlasoval buď o jednotlivých projektech, nebo o celých souborech projektů. Podle NKÚ je ale druhý, hromadný způsob hlasování rizikový, protože může vést k netransparentnosti a k diskriminaci při rozhodování o udělení dotace.

A chyby podle NKÚ kontrola prokázala i u nezávislých expertů, kteří hodnotí kvalitu projektových žádostí. Kvalitu dvou projektů totiž nadhodnotili. Jednomu z nich například přidělili nejvyšší počet bodů s tím, že půjde o rozšíření silnice o další jízdní pruh. V projektové žádosti bylo přitom naplánováno jen její rozšíření o jeden metr na polské straně a rekonstruování (bez rozšíření) na straně české.

I kvůli zmíněným nedostatkům vyhodnotil NKÚ řídicí a kontrolní systém operačního programu jako částečně účinný. Přesto podle NKÚ patří Operační program přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika mezi ty, u nichž se daří čerpat evropské dotace relativně bez problémů. Evropská komise alokovala na tento program pro léta 2007 až 2013 celkem 6,5 miliardy korun. Do konce roku 2012 příjemcům proplatila přes 4 miliardy, tedy 63 % alokace.


(27. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkujeme
Děkujeme za upozornění, opraveno. To by se stávat nemělo, ale autorovi i při noční korektuře to bohužel ...>>
Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(887)