Chcete zaměstnat absolventy? Co byste měli také vědět...Více než desetina studentů by chtěla ideálně zůstala u jednoho zaměstnavatele celý život, více než pětina chce u prvního zaměstnavatele pracovat tři roky a takřka 1/3 pak pět let. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti PwC ČR Studentský barometr. Touha po stabilitě v současné nejisté době je patrná i v kritériích studentů, podle nichž se rozhodují, kam jít pracovat. Například výše nástupního platu se proti loňsku opět propadla, a to ze 7. až na 8. místo.

Co je nyní pro absolventy při volbě zaměstnavatele nejdůležitější? Odvětví, typ/náplň práce, dlouhodobá perspektiva zaměstnání, prestiž značky a stabilita firmy na trhu, a to v tomto pořadí. V posledních letech stoupá důraz na stabilitu značky, klesá význam výše mzdy. S tém souvisí i zjištění, že jen necelá 2 % studentů by chtěla prvního zaměstnavatele opustit už po roce.

"Česká ekonomika sice kazuje první známky oživení, ale trh práce na takové zprávy reaguje s velkým zpožděním. To vnímají i studenti, a proto hledají práci ve stabilním odvětví pro stabilní firmu, která jim zajistí perspektivní zaměstnání, které je bude bavit. Důležité je pro ně i to, zda se ztotožní s firemní kulturou a hodnotami svého budoucího zaměstnavatele. A dokonce i velikost společnosti pro ně má v současné době větší význam než výše nástupního platu," říká Václav Prýmek, partner ve společnosti PwC Česká republika.

Absolventi se chtějí dál vzdělávat

Devět z deseti studentů si uvědomuje, že absolvováním vysoké školy jejich vzdělávání nekončí a chtějí pro další vzdělávání využívat možnosti, které jim nabídne jejich zaměstnavatel. Tři čtvrtiny (75 %) studentů plánují navštěvovat jazykové kurzy a téměř dvě třetiny (64 %) si hodlají doplnit svůj vysokoškolský titul o profesní kvalifikaci.

„Možnost dalšího vzdělávání u nás oceňují zaměstnanci více než mnohé benefity. Auditoři tak získávají mezinárodní kvalifikaci ACCA, daňaři zpravidla český certifikát daňového poradce a lidé v konzultantských službách některou ze specifických oborových kvalifikací,“ doplňuje Prýmek.

Kde najít studenty

Přes čtyři pětiny studentů (83 %) hledají práci na specializovaných webech. Jen o něco méně (76 %) pak na stránkách konkrétních společností, v nichž chtějí pracovat. Následují studentské portály (25 %) a katalogy z veletrhů pracovních příležitostí (22 %) Veletrhů se prý účastní více než dvě třetiny (69 %) studentů.

Studenti si prý také uvědomují, že situace na trhu práce je náročnější, a proto se i dříve než v minulosti zajímají o své budoucí uplatnění. Před ukončením třetího ročníku studia jde poprvé na pracovní veletrh 70 % studentů. „To je velká změna oproti minulým, zejména předkrizovým, letům. Dnes na veletrzích práce potkáváme i mnohem mladší studenty. Naopak studentům posledních ročníků toho už mnoho nového neřekneme. Horkým tématem veletrhů se tak stávají kratší úvazky či stáže, na které jsme loni přijali více než stovku studentů,“ uzavírá Prýmek.


(13. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Přiruční zavazadla Ryanair
Už dříve vznikla u nás diskuse na Facebooku, jaký je rozdíl v politice kabinových zavazadel Wizz Air a R...>>
Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>

©2013-2019 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(403)